از وقتی بیرانوند پنالتی رونالدو را گرفته، جواب سلام ما را هم نمی‌دهد!

از وقتی بیرانوند پنالتی رونالدو را گرفته، جواب سلام ما را هم نمی‌دهد!


از وقتی بیرانوند پنالتی رونالدو را گرفته، جواب سلام ما را هم نمی‌دهد!

ورزش > لیگ برتر – مربی تیم پرسپولیس در گفت‌وگو با خبرورزشی درباره عملکرد بازیکنان لیگ برتری در جام جهانی گفت: عملکرد بیرانوند، امیری، ابراهیمی و حسینی کمتر از لژیونر‌ها نبود.

بازیکنان تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه شاید از دید بسیاری از فوتبال‌دوستان هنوز هم بهترین نسل فوتبال ایران هستند. امثال مهدی مهدوی‌کیا، حمید استیلی، احمدرضا عابدزاده، کریم باقری و… با آقاکریم، بهترین هافبک تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۹۸ فرانسه و مربی فعلی پرسپولیس که پس از رقابت‌های جام جهانی نتوانسته بودیم با او صحبت کنیم، گفت‌وگویی خواندنی داشتیم که از نظرتان می‌گذرد.
* آقاکریم از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شروع کنیم. عملکرد تیم ملی کشورمان از دید شما مثبت بود؟
ما در مرحله گروهی خوب بودیم و به هر حال ۴ امتیاز گرفتیم. این موضوع باید در دو جنبه مورد بحث قرار گیرد؛ به لحاظ امتیازگیری موفق بودیم، اما در رابطه با نوع بازی مانند چند سال اخیر بیشتر دقایق دفاع کردیم و این خواسته اصلی سرمربی‌مان بود.
* یعنی شما با این روش موافق نبودید؟
خواسته سرمربی تیم ملی و سیستم مد نظر ایشان این بود که دفاع کنیم، به همین دلیل در طول ۹۰ دقیقه شاید ۷۰، ۸۰ دقیقه دفاع می‌کردیم، اما در ۱۰، ۱۵ دقیقه‌ای که حمله می‌کردیم، موقعیت‌های گلی هم به دست می‌آوردیم و نشان دادیم رو به جلو و در سیستم تهاجمی هم می‌توانیم خطرناک ظاهر شویم. به هر حال خواسته من و حرف‌هایی که زده می‌شود، صحبت‌های از بیرون است، اما اول و آخر سرمربی تیم باید تصمیم بگیرد وگرنه من هم بیشتر دوست داشتم مثل ژاپن بازی می‌کردیم. در مجموع از عملکرد تیم ملی کشورم راضی بودم و به تیم‌مان نمره قبولی می‌دهم.
* قبول دارید اگر مثل ژاپن و آرژانتین خوش‌شانس بودیم، ما هم با ۴ امتیاز صعود می‌کردیم؟
به هر حال این اتفاق برای ما نیفتاد، ولی مهم این بود که تیم ملی بازی‌هایی ارائه داد که بیشتر مردم ما را راضی کرد.
* بیرانوند پنالتی کریس رونالدو را گرفت. واقعاً فکر می‌کردید او ضربه بازیکنی را بگیرد که ۵ توپ طلای جهان را گرفته؟!
از موقعی که بیرانوند آن پنالتی را گرفته، جواب سلام ما را هم نمی‌دهد و باید به او بگوییم تو رو به خدا بیا ما را تحویل بگیر… اصلاً کسی نمی‌تواند با او حرف بزند!

* واقعاً این حرف‌ها را جدی می‌زنید؟
نه آقا، شوخی بود و با علیرضا مزاح کردم، اما جدا از شوخی، عملکرد بیرانوند، امیری، امید ابراهیمی، سیدمجید حسینی و… که در لیگ خودمان بازی می‌کردند، عالی بود و آن‌ها چیزی کمتر از لژیونر‌هایی نظیر سردار، طارمی و جهانبخش نداشتند و چه بسا که در زمان‌هایی موفق‌تر از لژیونر‌ها بودند.
* تصور مهار پنالتی را داشتید؟
خب طبیعی است که همه انتظار داشتند رونالدو گل بزند، اما به هر حال از خوش‌شانسی بیرانوند و بدشانسی رونالدو، ضربه پنالتی مهار شد.
* قبول دارید جام جهانی ۲۰۱۸ جامی بود که بیشتر متعلق به تیم‌های متوسط بود تا تیم‌های قوی و مدعی؟
نه، با نظر شما موافق نیستم! در جام جهانی هم تیم متوسط نداشتیم. تیم‌های قوی به یک شکلی کنار رفتند، اما تیم‌هایی مانند کرواسی، بلژیک و انگلیس و فرانسه به خوبی صعود کردند. جام جهانی جام متوسط‌ها نبود بلکه جام تیم‌های سختکوش بود. تیمی مانند کرواسی را دیدید که ۳ بازی ۱۲۰ دقیقه‌ای بازیکنانش انجام و بهترین نمایش را ارائه دادند و در عین شایستگی دوم شدند یا بلژیک که بازیکنانش عالی کار کردند.
* بهترین تیم جام جهانی چه تیمی بود؟
بدون شک فرانسه بهترین تیم جام جهانی بود که قهرمان هم شد، اما انصافاً هر ۴ تیمی که به مرحله نیمه‌نهایی رسیدند، لیاقت رسیدن به آن مرحله را داشتند و بهترین بودند.

* در جام جهانی روسیه طرفدار چه تیمی بودید و از حذف چه تیمی افسوس خوردید؟
افسوس نخوردم، چون تیم خاصی مد نظرم نبود. این جام جهانی نشان داد اسم‌ها بازی نمی‌کنند. نمونه‌اش هم برزیل، اسپانیا و آرژانتین بودند که با لشکری از ستاره‌ها حذف شدند.
* آلمان قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ چرا خیلی راحت کنار رفت؟!
آلمان این دوره شادابی جام جهانی قبلی را نداشت و شاید کمی هم میانگین سنی‌اش نسبت به دوره قبل بالاتر رفته بود.
* تیم دوم ایران در جام جهانی روسیه، فغانی و همکارانش بودند. قضاوت‌های گروه داوری کشورمان را پسندیدید؟
جامعه ورزش ایران باید به داشتن چنین داورانی افتخار کند. قضاوت گروه داوری ایران در جام جهانی اتفاق خوبی بود. آقای فغانی و کمک‌هایش با نمرات بالا تا رده‌بندی هم پیش رفتند و آن دیدار را هم به خوبی قضاوت کردند و با توجه به شایستگی‌شان، حق‌شان قضاوت در فینال بود.
* اردوی کرواسی را چگونه ارزیابی کردید و به اهدافی که از قبل تعیین کرده بودید، رسیدید؟
از اسم اردو می‌توان به ماهیت آن پی برد. به هر حال شرایط سختی داشتیم، تمرینات سنگین و بدنسازی کاملی انجام دادیم. بازیکنان ما هم باید این شرایط سخت را سپری می‌کردند که خوشبختانه با موفقیت آن را پشت سر گذاشتند. امیدوارم نتیجه مطلوب آن تمرینات و بازی‌های تدارکاتی را در لیگ ببینیم.
* اما در یکی از بازی‌هایتان از تیم هشتم اسلوونی ۵ گل خوردید که انتقادات زیادی هم متوجه رادوشوویچ شد.
در بازی‌های تدارکاتی ملاک اصلی برای مربی شناخت نفرات است به همین دلیل اگر ۱۰ تا ۱۰ تا هم گل بخورید، مهم نیست! تیم ما در حال حاضر آمادگی نسبتاً مطلوبی دارد و بازیکنان‌مان هم ان‌شاءا… تا شروع لیگ به وضعیت بهتری می‌رسند.
* شرایط پرسپولیس برای دیدار خارج از خانه مقابل پدیده چگونه است؟
ما در آن دیدار فقط شجاع را به دلیل گردن‌درد در اختیار نداریم، اما خوشبختانه بقیه بازیکنان‌مان هستند.
* اما نگرانی بزرگ پرسپولیس جدایی ستاره‌هایی مانند صادق محرمی، فرشاد احمدزاده و خصوصاً وحید امیری است. واقعاً با وجود محرومیت و جدایی ستاره‌ها نگران تیم‌تان نیستید؟!
هر آمدنی، رفتنی هم دارد. مسلماً بازیکنانی که از جمع ما جدا شدند، در زمان حضورشان بیشترین تلاش‌شان را انجام دادند. پرسپولیس مانند قطاری در حال حرکت است که سعی در رسیدن به مقصد با موفقیت کامل دارد. حالا ممکن است در بین راه چند تن از بازیکنان ما از قطار پیاده شوند، اما این قطار به حرکتش ادامه می‌دهد. من به شخصه برای بازیکنانی که رفتند، آرزوی موفقیت می‌کنم.
* اما پنجره نقل و انتقالات تابستانی پرسپولیس بسته است و شما نتوانستید بازیکنی را به جای جدا شده‌ها به خدمت بگیرید!
به هر حال بسته بودن پنجره نقل و انتقالات دست من و شما نیست و نمی‌توان از جدایی بازیکنان هم ایراد گرفت. ما باید با بازیکنانی که ماندند، در نیم‌فصل اول با تمام قوا کار کنیم و جا نزنیم.

* در پست هافبک با وجود جدایی مسلمان، امیری و چند مهره تأثیرگذار به نظر می‌رسد برخلاف سایر پست‌ها با مشکلات زیادی مواجه باشید.
کمبود که داریم و منکر این قضیه هم نمی‌شویم، اما امسال بشار رسن را از ابتدا سر حال در اختیار داریم. سیامک نعمتی، امید عالیشاه و… را هم داریم که شرایط‌شان ایده‌آل است به همین دلیل باید بگویم وضعیت کلی بد نیست، هر چند شاید نیمکت ما کمی خالی باشد. جام جهانی نشان داد اسم‌ها نمی‌توانند کار خاصی انجام دهند. الان هم از شما می‌خواهم به اسم‌ها کاری نداشته باشید، چون در مسابقات معلوم می‌شود چه تیمی مدعی است و کدام بازیکن کارایی بیشتری دارد.

* تکلیف سوپرجام چه شد؟
بالاخره در ورزش ما هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. برنامه اعلام شده و زمان هم تعیین شده، اما می‌بینیم که یک تیم آماده بازی هست و تیم دیگر نیست. در حال حاضر هم این مسائلی که پیش آمده، بیشتر یک شو است و شکل فرمالیته دارد. اصلاً مگر می‌شود دوباره بازی کرد؟ مسلماً بازی دیگری برای پرسپولیس تحت عنوان سوپرجام وجود ندارد.
* تب کوچ ستاره‌های فوتبال ما به لیگ‌های خارجی خصوصاً قطر داغ شده. نگران حضور بازیکنان‌مان در لیگ کشور‌های عربی نیستید؟
ببینید، نباید این موضوع را تب بدانیم! بعضی از بازیکنان ما هم به هر دلیلی ممکن است شرایط رفتن به اروپا و… را نداشته باشند. در این بین ممکن است بعضی از بازیکنان سن‌شان بالاتر رفته و در سال‌های آخر فوتبال‌شان به فکر درآمد بیشتر باشند. پس رفتن به قطر اصلاً بد نیست و باید دید کجا برای یک بازیکن شرایط بهتری دارد. لیگ قطر لیگ ضعیفی نیست چه بسا ما بازیکنانی داشتیم که از همین لیگ قطر به لیگ اروپا رفتند به همین دلیل شاید قطر و ترکیه سکوی پرتاب خوبی برای بازیکنان جدا شده ما به تیم‌های بزرگ اروپایی باشد.
* برانکو گفته جانشین وحید امیری را در بازی با پدیده خواهید دید. آن بازیکن چه کسی است؟
اجازه بدهید زمان بازی برسد و شما در مشهد حتماً جانشین وحید امیری را در زمین مقابل پدیده مشاهده خواهید کرد. اصلاً شاید یک کلک جدید زدیم! کمی دیگر صبر کنید!
* از الدحیل واهمه‌ای ندارید؟ تیمی که به گواه بعضی از کارشناسان در حال حاضر بهترین تیم آسیاست؟
چرا ما باید از الدحیل بترسیم؟
* به هر حال آن‌ها تیم بسیار خوبی هستند و بازیکنان خارجی بسیار خوبی را هم در اختیار دارند.
ما هم بازیکن خارجی کم نداریم؛ بشار را داریم، رادو را داریم و مضاف بر اینکه بیرانوندی را داریم که پنالتی کریس رونالدو را گرفته. سیدجلال هم در خط دفاعی هست و منشا که بازیکن گردن‌کلفتی محسوب می‌شود. اگر به قول بعضی‌ها آن‌ها خیلی خفن هستند، ما خفن‌تر هستیم!
* قرعه استقلال و رویارویی با السد را قرعه راحت‌تری در قیاس با پرسپولیس نمی‌دانید؟
السد هم تیم خیلی خوبی است و من فکر نمی‌کنم بین دو تیم قطری خیلی اختلاف وجود داشته باشد. به هر حال ما و استقلال که این بار با قطری‌ها حریف شده‌ایم، باید آن‌ها را شکست دهیم و به مرحله بعدی برسیم. این انتظار خودمان و هواداران‌مان است و ا‌ن‌شاءا… با تمام وجود و با روحیه بالا تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم که بهترین نمایش ممکن را در لیگ قهرمانان آسیا ارائه بدهیم.

41258

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *