فرانسه را با میشل پلاتینی شکست دادم/ سردار و قوچان‌نژاد پشیمان می‌شوند

فرانسه را با میشل پلاتینی شکست دادم/ سردار و قوچان‌نژاد پشیمان می‌شوند


مهاجرانی: فرانسه را با میشل پلاتینی شکست دادم/ سردار و قوچان‌نژاد پشیمان می‌شوند

روزنامه خبرورزشی نوشت: حشمت مهاجرانی سرمربی تیم ملی ایران آرژانتین روز گذشته به اتفاق حمید استیلی مدیر تیم امید و فنایی مهمان خبرورزشی بودند. به همین بهانه گفت‌وگویی خواندنی با مهاجرانی، پیر فوتبال ایران داشتیم.

حشمت‌خان حقوق و شرایط پیش‌قراردادتان پیش از مسابقات جام جهانی ۱۹۷۸ چقدر بود؟
پول پیش که نمی‌گرفتم، حقوق ماهانه‌ام هم ناچیز بود که قابل گفتن نیست. نه خود من پول آن‌چنانی می‌گرفتم نه بازیکنان پول می‌گرفتند، اما چون عاشق بودیم به بهترین شکل کار‌ها را پیش می‌بردیم.

در بین فوتبالیست‌های آن زمان و بازیکنانی که در جام‌های جهانی مختلف بازی کردند کار کدام تیم را بیشتر می‌پسندید؟
در زمان مربی‌گری من بازیکنان بی‌نظیری مثل پروین، قلیچ‌خانی، صادقی، قاسمپور و… حضور داشتند و فراموش نکنید که ما به عنوان تنها تیم آسیایی به جام جهانی صعود کردیم، اما تیم ۹۸ هم بازیکنان بسیار خوبی داشت و در تیم فعلی‌مان هم بازیکنان قابلی حضور داشتند.

در تیم خودتان کدام یک از بازیکنانش الان هم می‌توانستند در تیم ملی بازی کنند؟
شک نداشته باشید حتماً بازیکنانی مانند پروین، صادقی، قلیچ‌خانی و قاسمپور می‌توانستند الان هم فوتبال بازی کنند و بدرخشند.

نمایش ایران در گروه مرگ چگونه بود؟
ایران و مراکش نمایش بسیار خوبی داشتند و اگر جز گروه مرگ در هر گروه دیگری قرار داشتند قادر به صعود بودند و بالا می‌آمدند.

بعضی‌ها معتقدند بازی دفاعی مانع عدم صعود تیم ایران شد؟
مقابل مراکش خوب دفاع کردیم و با گل به خودی بازیکن حریف ۳ امتیاز حساس را گرفتیم. در بازی با اسپانیا تغییر روش دادیم و به کار دفاعی پرداختیم و مسلماً زمانی که ما دفاع‌کننده باشیم ۸۰ درصد احتمال گل خوردن وجود دارد و ۲۰ درصد احتمال گل زدن هست به همین دلیل با بدشانسی گل خوردیم. در بازی‌مان با پرتغال هم عالی، اما بدشانس بودیم وگرنه شاید می‌توانستیم پیروز شویم، چون به هر حال کی‌روش، پرتغال را مانند کف دستش می‌شناخت.

رونالدو در دیدار با ما رفتار جالبی نداشت؛ شما این انتظار را از ستاره بزرگ فوتبال جهان در قبال تیم‌مان داشتید؟
بالاخره رونالدو عصبانی شده بود و بعد از عصبانی شدن ممکن است یک بازیکن حرف‌هایی را بر زبان بیاورد و واکنش‌هایی نشان بدهد به همین دلیل من رفتار او را عادی می‌دانم و خرده‌ای به آن نمی‌گیرم.

فکر می‌کردید بیرانوند پنالتی رونالدو را مهار کند؟
واقعاً فکر مهار پنالتی رونالدو را نمی‌کردم. بیرانوند عالی و فراتر از انتظار کار کرد تا بازی در نهایت مساوی شود و مسلماً اگر آن پنالتی را می‌خوردیم شاید با سه، چهار گل اختلاف بازی را می‌باختیم.

بعد از تساوی با پرتغال شما چه احساسی داشتید؟
احساس غرور داشتم و نمایش کشورمان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را موفقیتی بزرگ برای تیم‌مان می‌دانم. درست است که ایران سوم شد، اما انصافاً مستحق صعود بود و حتی مراکش هم که چهارم شد حقش چهارمی نبود و فکر می‌کنم هرکس که بازی‌های مراکش را دید به حقانیت فوتبال این کشور رأی مثبت داد.

انتظار نمایش‌های موفق از تیم ملی مقابل تیم‌های ابرقدرت جهان را داشتید؟
مسلماً در بازی‌ها فهمیدیم که اسامی و زبان‌ها فوتبال بازی نمی‌کنند و مغز‌ها هستند که به ساق‌ها فرمان می‌دهند. در بازی با تیم‌های حریف در هر ۱۱ نقطه جنگ سختی داشتیم و سرمربی‌مان هم بر اساس قدرت تیم‌های مقابل آنالیز می‌کرد و تیمش را به میدان می‌فرستاد مثلاً دیدید جهانبخش در بازی‌مان با اسپانیا از ابتدا در ترکیب قرار نگرفت، چون تیم‌مان در آن بازی به دوندگی و جنگندگی بیشتر نیاز داشت.

کدام‌یک از تیم‌های ملی ما در پنج دوره جام جهانی بهتر نتیجه گرفتند؟
مسلماً از بعد نتیجه تیم ۲۰۱۸ تیم بهتری بود، اما از لحاظ فوتبالی و در اختیار داشتن ستاره‌ها تیم ۹۸ تیم واقعاً خوبی بود و اگر ایویچ در آن دوره سرمربی تیم ملی‌مان باقی می‌ماند ما راحت به دور دوم صعود می‌کردیم.

به نظرتان تمدید قرارداد با کی‌روش برای جام ملت‌ها تصمیم خوبی بود؟
همه چیز در این رابطه به تصمیم فدراسیون بستگی دارد و من نمی‌توانم در این رابطه اظهارنظری داشته باشم.

در رابطه با خداحافظی سردار آزمون و قوچان‌نژاد چه نظری دارید؟
من فکر می‌کنم خداحافظی هر دو بازیکن احساسی بود و مطمئناً هر دو از تصمیم‌شان پشیمان می‌شوند. سردار آزمون که با ۲۳ سال سن سال‌ها می‌تواند برای تیم ملی ما بازی کند از سوی دیگر قوچان‌نژاد هم به دلیل بهره بردن از خصوصیات گل‌زنی و البته سن و سالش در جام ملت‌های آتی می‌تواند برای تیم ملی ما مفید واقع شود.

حشمت‌خان از این که مربی‌گری را زود رها کردید پشیمان نیستید؟
مطمئناً پشیمانم. ۲۰ سال پیش در دوره‌ای تصمیم به خداحافظی از فوتبال و مربی‌گری گرفتم در حالی که همان موقع و حتی الان هم قدرت رهبری بالایی دارم، اما در این سن و سال طبیعی است که دیگر فکر مربی‌گری را نداشته باشم.

در جام ملت‌ها با وجود تیم‌هایی نظیر استرالیا، کره‌جنوبی و ژاپن قدرت قهرمانی داریم؟
نیروی انسانی بسیار خوبی داریم. اگر برخلاف جام جهانی، بازی‌های تدارکاتی زیادی داشته باشیم می‌توانیم کار‌های بزرگی در جام ملت‌های آسیا انجام بدهیم.

در رابطه با کره و ژاپن چه نظری دارید؟
بهترین بازی در بین تیم‌های آسیایی در جام جهانی شاید نمایش کره مقابل آلمان بود تیمی که خوب دفاع می‌کرد و در خط حمله هم بازیکنانش نمایش عالی داشتند و قهرمان دوره قبلی را با دو گل اختلاف شکست دادند. کره با پنالتی به مکزیک باخت و من فکر می‌کنم مقابل چنین تیم‌هایی در جام ملت‌ها با مشکلات زیادی مواجه هستیم هر چند که با اردو‌های خوب خیلی کار‌ها در جام ملت‌ها می‌توانیم انجام بدهیم.

تیم مورد علاقه‌تان در جام جهانی؟
فرانسه تیم مورد علاقه‌ام در جام جهانی است.

در رابطه با قضاوت فغانی چه نظری دارید؟
در جام ۹۴ من قضاوت فنایی را یادم هست که آقای بهارمست زنگ زد و من هم با حضور در استادیوم قضاوت فنایی را دیدم و لذت بردم؛ الان هم فغانی عالی کار کرده و من برایش آرزوی موفقیت دارم.

در فینال شانس حضور چه تیم‌هایی را بیشتر می‌دانید؟
من شانس برزیل و فرانسه را برای قهرمانی خیلی زیاد می‌دانم. البته کرواسی، بلژیک و آرژانتین هم خوبند.

در بین بازیکنان تیم ملی کشورمان عملکرد کدام بازیکن را بهتر دیدید؟
همه بازیکنان تیم ملی کشورمان نمایش خوبی داشتند، اما بیرانوند، امید ابراهیمی و وحید امیری واقعاً بهتر و چشم‌نوازتر کار کردند.

جام جهانی فعلی چه تفاوتی با جام‌های قبلی داشت؟
نزدیک شدن تیم‌ها به یکدیگر نقطه شاخص دیدار‌های ۲۰۱۸ بود. جام جهانی روسیه، جام شگفتی‌هاست و دیدیم تیم‌هایی مانند آلمان حذف شدند و تیم‌هایی مانند آرژانتین در معرض خطر قرار داشتند.

چه قیاسی از بازی رونالدو و مسی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دارید؟
رونالدو تمامی خصوصیات بازیکن خوب را دارد، اما مسی تاکنون نتوانسته خصوصیات اصلی‌اش را در جام ارائه دهد.

به نظرتان مارادونا بهتر بود یا مسی؟
در تیم ملی مارادونا عملکرد بهتری نسبت به مسی داشت، اما عملکرد مسی در تیم‌های باشگاهی‌اش بسیار درخشان بوده است.

از جام جهانی جدا شویم. در رابطه با تیم المپیک فعلی چه نظری دارید و تیم فعلی می‌تواند به حسرت بیش از چهار دهه نرفتن به المپیک خاتمه دهد؟
آخرین بار من ۴۴ سال پیش تیم المپیک را به جام جهانی بردم. فرانسه را با میشل پلاتینی شکست دادم و به روسیه ۲ بر یک نتیجه را واگذار کردیم، روسیه‌ای که در آن مقطع از بزرگانی نظیر بلوخین بهره می‌برد، دیداری که اگر از آن سربلند بیرون می‌آمدیم تیم صعودکننده بودیم و… در هر حال برای تیم المپیک فعلی آرزوی موفقیت می‌کنم و معتقدم این تیم از نظر نیروی انسانی تیم بسیار خوبی است که اگر بازی‌های تدارکاتی خوبی داشته باشد با مدیریت استیلی و مربی‌گری کرانچار که شخصاً علاقه زیادی به او دارم موفق می‌شود. در عرصه مدیریت و مربیگری با استیلی و کرانچار می‌توانیم به المپیک صعود کنیم و به حسرت ۴۴ ساله‌مان برای صعود به المپیک خاتمه دهیم.

سیاست استفاده از بازیکن ۲۱ ساله را در تیم المپیک فعلی می‌پسندید؟
به هر حال روش کار و اعتقاد استیلی و کرانچار این‌گونه است که با استفاده از بازیکنان ۲۱ ساله و آبدیده شدن آن‌ها در مسابقات آسیایی ما می‌توانیم از آن‌ها در المپیک استفاده کنیم. من روی تیم المپیک خیلی حساب باز کردم و اعتقاد دارم چنین تیمی قادر است طلسم‌شکنی کند.

در رابطه با اختلاف شدید کی‌روش و برانکو چه نظری دارید؟
برانکو و کی‌روش مربیان بین‌المللی هستند، مربیانی که با تیم‌های متفاوت زیادی کار کرده‌اند و آبدیده شده‌اند. توصیه من هم به این دو مربی بزرگ این است که با هم کنار بیایند، چون فوتبال ما به هر دو و دانش آن‌ها نیاز دارد. برانکو در سال ۲۰۰۶ تیم ما را در جام جهانی هدایت کرد و در عرصه باشگاهی هم موفقیت‌های خوبی کسب و پرسپولیس را ۲ سال پیاپی قهرمان کرد. با کی‌روش هم دو بار بدون دردسر به جام جهانی رفتیم به همین دلیل آن‌ها باز هم می‌توانند به فوتبال ما کمک کنند در حالی که حرف‌ها و حاشیه و جواب‌گویی این دو عزیز به یکدیگر به فوتبال ما ضربه می‌زند. مطمئنم که جر و بحث‌های برانکو و کی‌روش به زودی خاتمه می‌یابد.

43503

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *