پرسپولیس هنوز قهرمان سوپرجام نیست/ تقصیر فدراسیون است که به دفعات باج داده

پرسپولیس هنوز قهرمان سوپرجام نیست/ تقصیر فدراسیون است که به دفعات باج داده


شاه‌حسینی: پرسپولیس هنوز قهرمان سوپرجام نیست/ تقصیر فدراسیون است که به دفعات باج داده

روزنامه خبرورزشی نوشت: عبدالرحمن شاه‌حسینی رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره پرونده انضباطی سوپرجام و قهرمانی بدون مسابقه پرسپولیس به نکاتی اشاره کرد که شاید بتواند در صدور رأی نهایی پرونده مورد نظر تأثیرگذار باشد.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رأی داد سوپرجام ۳ بر صفر به سود پرسپولیس تمام شد. این رأی صحیح است؟
قبل از هر چیز باید گفت فدراسیون فوتبال متولی برنامه‌ریزی مسابقات این رشته در کل کشور است. این مقدمه اصلی برای رسیدگی به این موضوع است.

ادامه بحث را چطور می‌توان تحلیل کرد؟
دو موضوع مهم در این بحث به‌وجود می‌آید که یک مسابقه برگزار نشود. اول اینکه پیش از موعد برگزاری مسابقه یکی از دو تیم اعلام کند که بنا به هر دلیلی قادر به حضور در مسابقه نیست. در آن‌صورت یک مقام صاحب امضا باید با حضور در فدراسیون این مطلب را کتبی به مقام ذیصلاح ارائه داده و در آن‌صورت مسابقه ۳- صفر به سود تیم مقابل تمام می‌شود.

موضوع دوم چیست؟
دوم این است در روز مسابقه یکی از دو تیم باز به هر دلیلی از حضور در محل برگزاری آن سر باز بزند. در این حالت هم نتیجه همان می‌شود.

به چه ترتیب باید به این موضوع رسیدگی کرد؟
این موضوع از جمله مصادیقی است که ماهیتش ایجاب می‌کند کمیته انضباطی درباره آن اظهار نظر کند. از این رو سازمان لیگ تحت هیچ شرایطی در جایگاهی نیست که در این باره نظر بدهد و یا نتیجه‌ای اعلام کند که هفته قبل شاهد بودیم این موضوع به غلط اتفاق افتاد.

حالا درباره این پرونده چه رأیی می‌توان داد؟
با توجه به محتویات پرونده که بنده آن‌ها را در اختیار ندارم مرجعی که ماهیتاً می‌توانسته درباره اش تصمیم‌گیری کند کمیته انضباطی است که آن نیز به این نتیجه رسیده براساس شواهد، قرائن و مستندات تیم فوتبال استقلال با اعلام انصراف یا اقدامی که به منزله انصراف تلقی می‌شده از حضور در این دیدار صرفنظر کرده و این رأی درست است که نتیجه را ۳- صفر به سود پرسپولیس کنند.

بدون جریمه؟
ماده ۶۱ آیین‌نامه انضباطی جریمه‌ای را هم برای این موضوع در نظر گرفته است که البته ظاهراً در این رأی در این مورد به استقلال تخفیف داده شده که این از اختیارات کمیته انضباطی است.

استقلالی‌ها می‌گویند انصراف ندادند و تاریخ دیگری را درخواست کرده‌اند.
هیچ باشگاهی حق ندارد برای فدراسیون فوتبال تعیین تکلیف کند. همه باید از قوانین فدراسیون تبعیت کنند.

این حکم قطعی است؟
باشگاه استقلال تا یک هفته فرصت دارد به این رأی اعتراض کند و تا وقتی این فرصت هست قهرمانی پرسپولیس قطعی نیست. استقلال می‌تواند به کمیته استیناف اعتراض کند. اگر اعتراض کند باید منتظر رأی کمیته استیناف ماند که آن رأی دیگر فصل‌الخطاب است و اگر هم اعتراض نکرد بعد از یک هفته این رأی به شکل قطعی اعلام و پرسپولیس به عنوان برنده دیدار سوپرجام معرفی می‌شود.

چرا این اتفاق از سوی باشگاه استقلال رخ داد؟
دلیل اصلی‌اش این است که پیش از این فدراسیون به خیلی از تیم‌ها در موارد متفاوت باج داده و این تلقی برای همه ایجاد شده که می‌توانند هر کاری خواستند بکنند. فقط امیدوارم این سفت و سختی که در این پرونده وجود داشت در آینده برای همه تیم‌ها باشد.

43503

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *