از درخشش قدوس تا نیمکت نشینی جهانبخش

از درخشش قدوس تا نیمکت نشینی جهانبخش


از درخشش قدوس تا نیمکت نشینی جهانبخش

حال و روز مهره‌های کلیدی تیم ملی در خارج از مرزهای ایران

امیرمحمد سلیمانی: فوتبال ایرانی ها در خارج از مرز های کشورمان به چند ستاره محدود نمی شود. در ادامه نگاهی می اندازیم به عملکرد لژیونرهای ایرانی در فوتبال جهان.

علیرضا جهانبخش؛ امید نخست آلکمار روی نیمکت برایتون

پس از آقای گلی استعداد سابق داماش در لیگ هلند، لستر سیتی و برایتون برای جذب او تلاش کردند. روباه های لستر که خواهان جانشینی جهانبخش به جای ریاض محرز بودند تلاش زیادی برای جذب او کردند اما او در نهایت راهی برایتون شد. انتخابی که چندان به سود ستاره گیلانی فوتبال ایران نبود. او تنها در دو دیدار برایتون از دقیقه نخست به میدان رفته و در جریان شش مسابقه به عنوان یار تعویضی به کمک تیم خود آمده است. او هم چنین نود دقیقه در تیم زیر 23  سال برایتون بازی کرده و در جریان حذف برایتون از جام اتحادیه، حضور کاملی مقابل ساوتهمپتون را تجربه کرد. با این حال مجموع دقایق حضور او در پیراهن برایتون کمتر از 440 دقیقه است. تنها یک شوت ازهفت شوت او در چارچوب بوده که هیچکدام هم گل نشده تا دقت شوت 14 درصدی را برای او به ارمغان بیاورد. او تنها 66 پاس به هم تیمی هایش داده است. میانگین 8.25 پاس در هر بازی که برای گرانترین فروش تاریخ باشگاه آلکمار بسیار ضعیف است. حضور ناتمام علیرضا در بازی های برایتون، دو کارت زرد را به او هدیه داده تا آمار کمتر از حد انتظار او را تکمیل کند. حاصل نقش کم رنگ جهانبخش در برایتون، رده دوازدهم لیگ برتر است.

سامان قدوس؛ تک شاخ ایرانی می درخشد

اگرچه سامان قدوس در جام جهانی فرصت زیادی برای بازی پیدا نکرد، اما درخشش او در اوسترشوند، دو باشگاه هوئسکا و آمیان را برای جذب او وارد رقابت کرد. سامان ابتدا با تیم اسپانیایی هوئسکا به توافق رسید اما پیشنهاد استاد رنس، دیگر باشگاه فرانسوی انتقال او را پیچیده تر کرد. در نهایت او با 3.6 میلیون یورو به آمیان پیوست، تیم متوسط یکی از ورزشی ترین شهر های فرانسه. سامان از همان ابتدا در پیراهن تک شاخ های آمیان درخشید. اودر جریان پیروزی پر گل آمیان مقابل استاد رمس گلزنی کرد، در خانه ترسناک سنت اتین به تساوی رسید، در بازگشت ناتمام تیمش مقابل لیل، ضربه ایستگاهی استادانه ای را گل کرد و با دو پاس گل مقابل استاد رنس پیروزی مهمی را به تک شاخ ها هدیه کرد. ارزش بازی او برای آمیان آنقدر بالا رفت تا توییتر رسمی این باشگاه پیراهن او را قرعه کشی کند. شوت سرکش او در دقیقه نود رقابت مقابل دیژون باعث پیروزی آمیان شد تا نود دقیقه مقابل پاریسن ژرمن ایستادگی کند. او در هشت دیدار آمیان 608 دقیقه بازی کرده تا سه گل (از پنج شوت در چارچوب) و دو پاس گل به هم تیمی هایش هدیه بدهد. قدوس 21 کرنر برای هم تیمی هایش ارسال کرده و تنها یک کارت زرد دریافت کرده است. با وجود همه تلاش های قدوس، آمیان در رده هفدهم جدول لیگ فرانسه قرار گرفته است عملکرد فوق العاده او باعث تحسین سرمربی اش در آمیان شد و حتی فرصت بیشتری برای حضور در ترکیب تیم ملی فراهم کرد.

کاوه رضایی؛ مصدوم و بدشانس

مهاجم محبوب استقلالی ها که به عنوان بازیکن آزاد راهی شارلوای بلژیک شده بود، عملکرد فوق العاده ای را در روسیه و بلژیک به نمایش گذاشت تا بروخه برای جذب او تلاش کند. شروع کاوه در بهترین باشگاه بلژیک فوق العاده بود، او در هشت مسابقه آمار فوق العاده چهار گل و یک پاس گل را ثبت کرد. مصدومیت شدید رضایی او را مدت ها از ترکیب بروخه به دور نگه داشت. بازگشت او در مقابل واسلند برای بروخه خوش یمن بود، چرا که او پاس تک گل تیمش را به ثمر رساند. رقابت شدید خنک و بروخه باعث شده تا تیم کاوه رضایی در جایگاه دوم سطح نخست لیگ بلژیک قرار بگیرد.

سردار آزمون؛ بدون شرح!

مهاجم بیست و سه ساله تیم ملی که انتقادات بسیاری از عملکرد او در جام جهانی مطرح بود، در دوازده مسابقه این فصل روبین کازان بیش از هزار دقیقه بازی کرده است. اما تنها چهار گل و چهار پاس گل به ثمر رسانده و سه کارت زرد دریافت کرده تا آمار ضعیفش را کامل کند. با وجود عملکرد ناامید کننده، آزمون همچنان یکی از یازده مرد اصلی کی روش است.

مهدی طارمی؛ خیریت الغرافه

آمار ناامید کننده مهدی طارمی در لیگ ستارگان نه تنها سوژه رسانه های قطر، بلکه دستمایه طنز هواداران الغرافه هم شد. او در 9 مسابقه تنها سه گل ثبت کرده است. هواداران الغرافه در شبکه های اجتماعی از عملکرد او رضایت ندارند. شاید بزرگترین دستاورد مهدی در این فصل، دعوت وسلی اشنایدر برای مصاحبه با رسانه ملی بوده باشد.

امیر عابزاده؛ میراث ناتمام پدر

او هفت مسابقه درون دروازه ماریتیمو قرار گرفته و موفق به ثبت سه کلین شیت شده است. آمار قابل قبول امیر باعث شده تا رده هشتم لیگ برتر پرتغال در اختیار تیم او قرار گیرد. حالا ارزش او در وبگاه ترنسفرمارکت به 900 هزار یورو رسیده است.

سایر لژیونر ها؛ تقریبا ناامید کننده

میلاد محمدی به دفاع چپ ثابت احمد گروژنی تبدیل شده و در یازده مسابقه برای این تیم، بیش از هزار دقیقه بازی کرده است. به جز محمدی و سایر نفراتی که در بالا نام آن ها ذکر شد، سایر لژیونرها تقریبا عملکردی ناامیدکننده داشته اند. کریم انصاری فرد پس از جدایی از المپیاکوس، باشگاهی ندارد. امید نورافکن، هم تیمی سابق کاوه رضایی تنها 37 دقیقه فرصت بازی داشته در حالیکه علی قلی زاده در یازده مسابقه دو پاس گل برای شارلوا داده است. فرشاد احمدزاده در دوازده مسابقه برای اسلاسک ورسلاو یک گل و یک پاس گل ثبت کرده است. امید ابراهیمی تنها در دو بازی برای الاهلی به میدان رفته و هم تیمی او، محمدرضا خانزاده تنها چهارده دقیقه در زمین حضور داشته است. صادق محرمی در 9 مسابقه 742 دقیقه برای دینامو زاگرب بازی کرده و مرتضی پورعلی گنجی در 258 دقیقه، یک گل برای کی ای اس بلژیک به ثمر رسانده است. سعید عزت اللهی 327 دقیقه در چمپیونشیپ بازی کرده است و وحید امیری به عنوان یک بازیکن تعویضی در پنج دیدار ترابوزان اسپور 193 دقیقه بازی کرده است.

43 43

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *