بجنگ به تاریخ سنجاق شو!

بجنگ به تاریخ سنجاق شو!


مروری بر تیم‌های ایرانی که به قهرمانی آسیا نزدیک شدند

بجنگ به تاریخ سنجاق شو!

احسان خراسانی؛ در جام باشگاه های آسیا این فصل اتفاقی برای فوتبال ایران رخ داده که بسیار قابل توجه است. حضور یک تیم در مرحله نیمه نهایی و شانس بیشتر نماینده ایران برای اینکه در فرمت جدید بازی ها بالاخره یک قهرمانی به پای تیم های کشورمان نوشته شود. رقابت های لیگ قهرمانان آسیا از سال 1967 آغاز شد و تا سال 2002 در فرمت قدیمی خودش سه قهرمانی برای تیم های ایرانی در پی داشت. استقلال تهران در سال های 1970 و 1991، پاس تهران هم در سال 1993 به مقمام قهرمانی رقابت ها رسیدند. در فرمت جدید اما حداکثر رتبه ای که نمایندگان ایرانی کسب کردند به سال های 2007 و 2010 بر می گردد که به ترتیب سپاهان و ذوب آهن تا فینال رسیدند اما دست شان از جام کوتاه ماند. در این بین موقعیت هایی هم به وجود آمد که تیم های ایران به جمع چهار تیم برتر رسیدند اما موفق به حضور در فینال نشدند. برای مثال دوره قبلی رقابت ها که الهلال عربستان در نیمه نهایی پرسپولیس را حذف کرد تا شاگردان برانکو به دیدار فینال نرسند. چون در حال حاضر لیگ قهرمانان آسیا به دور برگشت مرحله نیمه نهایی رسیده و پرسپولیس یک قدم بیشتر تا رسیدن به فینال فاصله ندارد، قصد داریم در این گزارش عملکرد نمایندگانی را بررسی کنیم که تا یک قدمی کسب جام رسیدند. شاگردان برانکو ایوانکوویچ امروز از ساعت 18:30 با توجه به برد 1-0 بازی رفت در آزادی میزبان السد خواهند بود.

1971
استقلال تهران که آن روزها با نام تاج شناخته می شد، یک سال بعد از اینکه اولین قهرمانی خودش را بدست آورده بود، فرصت این را داشت که چنین افتخاری را تکرار کند. اما اینطور نشد و آبی ها از رسیدن به فینال بازماندند. آنها از گروهی متشکل از نمایندگان کره جنوبی و مالزی و امارات به دور بعد صعود کردند. در مرحله بعدی اما با نتیجه 2-0 مقابل نماینده عراق شکست خوردند تا به پیروزی در دیدار رده بندی دل ببندند. آبی ها در آن سال موفق شدند که مقابل نماینده کره جنوبی در رده بندی 3-2 پیروز شوند و رتبه سوم بازی ها را بدست بیاورند.

1999
در این سال و بعد از مدت ها تعطیلی بازی ها و البته عدم موفقیت نمایندگان ایران، استقلال تهران حتی به فینال هم رسید، اما آنجا موفق نبود. آبی ها در دیدار نیمه نهایی تیم دالیان را شکست دادند. اما حرف دیگری از شرق آسیا یعنی جوبیلو ایواتا اجازه قهرمانی به استقلال را نداد. استقلال از گروه خودش با شش امتیاز صعود کرده بود و در مرحله یک چهارم نهایی هم العین را شکست داده بود.

2000
در این دوره هم دوباره تیمی از شرق آسیا که اتفاقا همان جوبیلو ایواتا بود جلوی قهرمانی یکی از نمایندگان ایران را گرفت. پرسپولیس از گروه خودش با پنج امتیاز صعود کرده بود و در مرحله نیمه نهایی به نماینده ژاپن برخورد کرده بود. شکست 2-0 مقابل تیم ژاپنی باعث شد نماینده ایران در دیدار رده بندی حاضر شود. در بازی رده بندی اما قرمزها با تک گل علی کریمی سئون سامسئونگ را شکست دادند و صاحب مقام سوم شدند.

2001
یک سال بعد از پیروزی پرسپولیس مقابل سئون سامسونگ نوبت این رسید که تیم کره ای یک مرحله قبل تر از پرسپولیس انتقام بگیرد. این دو تیم در مرحله نیمه نهایی روبروی هم قرار گرفتند و نماینده کره جنوبی با برد 2-1 مقابل پرسپولیس راهی فینال شد. قرمزها هم برای دومین بار متوالی دیدار رده بندی را با برد پشت سر گذاشتند و دوباره مقام سوم را کسب کردند. تک گل پرسپولیس در دیدار نیمه نهایی را حامد کاویانپور زد و اسماعیل هلالی و حمید استیلی هم گل های نماینده ایران در بازی رده بندی را به ثمر رساندند.

پرسپولیس

2007
وقفه بین حضور نمایندگان ایران در مراحل نهایی در حال بیشتر شدن بود تا اینکه سپاهان از راه رسید و این نوار را پاره کرد. زردهای اصفهان در جام باشگاه های آن سال تا فینال هم رسیدند اما در کسب جام موفق نبودند. نماینده ایران در مرحله نیمه نهایی الوحده را در مجموع دو بازی رفت و برگشت از پیش رو برداشت اما در فینال مقابل اوراوا ردز قرار گرفت. سپاهانی ها دیدار اول را در اصفهان با نتیجه 1-1 به پایان رساندند. اما در کشور حریف 2-0 باختند تا جام با دستان ایرانی ها بالا نرود.

2010
سه سال بعد از حسرتی که برای زردهای اصفهان باقی ماند، این بار نوبت به ذوب آهن رسید تا جام را یک قدمی ببیند اما فرصت لمس کردن آن را نداشته باشد. نماینده ایران مسیر سختی را تا فینال پشت سر گذاشت. تیم منصور ابراهیم زاده در دیدار نیمه نهایی الهلال را از پیش رو برداشت اما در دیدار فینال یکی دیگر از تیم های آسیای شرق یعنی سئونگ نام با برتری 3-1 جلوی قهرمانی نماینده ایران را گرفت. محمدرضا خلعتبری تک گل ذوبی ها در آن فینال پر حسرت را به ثمر رساند.

2013
در این سال دوباره نوبت نماینده ای از ایران و البته تهران رسید تا دستش از جام کوتاه بماند. سریال قهرمان نشدن تیم های ایرانی در فرمت جدید همچنان ادامه داشت و تیم استقلال بعد از باخت 2-0 به اف سی سئول در خانه حریف و در دور نیمه نهایی، به تساوی 2-2 با این تیم در تهران رسید. نتیجه ای که برای صعود به فینال کافی نبود. در فرمت جدید هم دیگر دیدار رده بندی برگزار نخواهد شد و استقلالی ها در همان مرحله نیمه نهایی به کار خود پایان دادند.

2017
بالاخره نوبت به دوره قبل رسید. وقتی که پرسپولیس برانکو خود را به جمع چهار تیم برتر رساند اما می توان گفت عجیب ترین داستان های چند سال اخیر باشگاه در چند روز منتهی به دیدار نیمه نهایی رخ داد تا قرمزها نمایشی ضعیف مقابل الهلال داشته باشند. نماینده ایران بازی رفت را با نتیجه 4-0 واگذار کرد و در بازی برگشت هم تساوی 2-2 اصلا چیزی نبود که آنها را به فینال برساند.

257 251

 

 

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *