روز تاریخی بورس و نفت در ایران

روز تاریخی بورس و نفت در ایرانبه گزارش خبرآنلاین، امروز یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران عرضه شد که پس از رقابت خریداران، هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‎ای با قیمت هر بشکه ۷۴,۸۵ دلار به فروش رفت.

عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران در راستای تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‎های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفت و همان‎طور که پیشتر اعلام شده بود، امروز نخستین عرضه انجام شد.

بر این اساس، فروش نفت در بورس انرژی به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (براساس نرخ تسعیر سنا) به‌صورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت در نخستین روز عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بورس انرژی در جمع خبرنگاران گفت: کاهش قیمت نفت در ۲ هفته اخیر سبب شد قیمت پایه نفت برای عرضه به بخش خصوصی کاهش یابد و تخفیفی در کار نیست.

سعید خوشرو افزود: عرضه یک میلیون بشکه نفت‌خام در بورس انرژی برای حضور بخش خصوصی گامی بزرگ است و برای آنها آرزوی موفقیت داریم. 

وی، داشتن پالایشگاه، قرارداد معتبر و ارتباط با پالایشگران، مشخص بودن مقصد را به‌عنوان برخی از شرایط فروش محموله‌های نفت خام ایران به مشتریان عنوان کرد و گفت: شرکت ملی نفت ایران برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی این شرایط را برداشته و تنها عنوان کرده است متقاضیان خرید برای شرکت در معامله باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به عنوان پیش پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» واریز کنند.

خوشرو با بیان این که مقاصد فروش نفت از سوی بخش خصوصی آزاد گذاشته شده و آنها می‌توانند به جز مشتریان سنتی، نفت خام ایران را به هر مقصدی صادر کنند، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران همچنین برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی، محموله یک میلیون بشکه‌ای را به محموله‌های کوچکتر (۳۵ هزار بشکه‌ای) تقسیم کرده است تا بخش خصوصی بتواند با توجه به شرایط مالی آسان‌تر خرید کند.

نام خریدار محرمانه است

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره این که آیا برآورد شما از حجم فروش، همین رقمی (۲۸۰ هزار بشکه) بود که امروز فروش رفته است، اظهار کرد: برآوردم این بود که با توجه به شرایطی که شرکت ملی نفت ایران برای مشتریان فراهم کرده است، خریداران بخش خصوصی در همان دقایق اولیه، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شده در رینگ بین الملل بورس را می‌خرند. البته باید به بخش خصوصی فرصت داد و شرکت ملی نفت ایران نیز با تسهیل شرایط حسن‌نیت خود را به آنها ثابت کرده است.

وی درباره این که آیا خریداران هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای نفت خام مشخص هستند، به سخنان مدیرعامل بورس انرژی درباره محرمانه بودن اسامی خریداران اشاره کرد و گفت: آنچه که من از خریداران می دانم تنها در قالب یک «کد» است و فردی که اسامی را اعلام کرده احتمالا از پشت پرده معاملات با خبر بوده است.

سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی که در کنار خوشرو حضور داشت نیز در این زمینه اظهار کرد: افشای نام خریدار در بورس محرمانه است و اگر شخصی آن را اعلام کردند جرم به شمار می‌آید.

سکه؛ ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان

قیمت سکه که چند روزی است بر مدار کاهش قرار دارد، عصر امروز روندی افزایشی را به خود گرفت . بر این اساس از نیمه روز، سکه طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان معامله شد.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان، سکه یک گرمی ۶۷۰ هزار تومان است.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۳۳ دلار و ۸۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان است.

بازار راکد مسکن

 کاهش آشکار خرید و فروش مسکن تاثیر خود را بر بازار اوراق مسکن به جا گذاشت و قیمت اوراق تسهیلات کاهشی قابل توجه را تجربه کرد. بر این اساس قیمت هر برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۶ (تسه ۹۶۰۶) در معاملات امروز بازار سرمایه در پایین ترین قیمت با ۵۴ هزار و ۸۹۹ تومان به فروش رفت این برگه در معاملات دیروز تا ۵۷ هزار و ۷۸۹ تومان خرید و فروش شده بود که امروز در بالاترین قیمت به ۶۰ هزار تومان رسید.

همچنین گرانترین برگه های حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس در بازه ۵۹ هزار و ۹۰۰ تا ۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید.

در سایر نمادهای اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز، بیشتر قیمت ها در حد فاصل ۵۵ تا ۵۸ هزار تومان بود که نشان می دهد کاهش شدید معاملات مسکن در سه ماه اخیر همزمان با افزایش قیمت ها و تشدید رکود تورمی در بازار مسکن، بر بازار اوراق تسهیلات مسکن نیز تأثیر منفی گذاشته است. به خصوص که تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم، قدرت پوشش دهی بسیار کمی نسبت به ارزش ملک در پیِ گرانی های شش ماه اخیر بازار مسکن در تهران و دیگر کلانشهرها داشته است.

همچنین کاهش معاملات بازار مسکن، علاوه بر کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، کاهش فروش این برگه ها را نیز در پِی داشته و در تعداد زیادی از نمادهای اوراق تسهیلات که امروز در بازار خرید و فروش شد، حجم تقاضای برگه ها کمتر از ۱۰۰ برگه بوده است.

۲۲۳۲۲۳

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *