طعنه های جواد لاریجانی به برجام،دولت دوازدهم،آخوندی و…/پیشنهاد مدیریت احمدی نژادی در اقتصاد کشور

طعنه های جواد لاریجانی به برجام،دولت دوازدهم،آخوندی و…/پیشنهاد مدیریت احمدی نژادی در اقتصاد کشور


اهم اظهارات او را می خوانید:

سوال این است که اوضاع اقتصادی ما چرا به اینجا رسیده و وضعیت آینده آن چگونه می‌شود باید پاسخ داد وضعیت اقتصادی فعلی ما شامل یک فتنه تمام عیار است که بر عوارض ناشی از ناکارآمدی سوار شده است؛ این فتنه اقتصادی نمونه‌های بسیار دقیقی دارد که نشان می‌دهد همانند فتنه ۸۸ است مثلا آن زمان قصد داشتند به بهانه انتخابات مردم را به خیابان بکشانند و در فتنه اقتصادی قصد دارند که مردم را به بهانه معیشت به خیابان بکشند، آنجا به دروغ می گفتند رای ما کو اینجا مثلا بگویند پول و ارز ما کو؟

 اکنون طوری شده است که در روزنامه‌های دولتی هم علت این مفاسد اقتصادی را چنین می‌دانند که قانون اساسی ما ناکارآمد است و باید تغییر کند یا مثلا اکنون باید رفراندوم شود، دقیقا امثال این حرف‌ها در فتنه ۸۸ هم تکرار می‌شد. هر یک از این دو پدیده راهکار خود را دارد؛ با فتنه یک نوع برخورد لازم است و با عوارض ناکارآمدی نوعی دیگر!

 نمونه دیگری از مشابهت این دو فتنه (یعنی فتنه سال ۸۸ و فتنه امروز) است تمام کسانی که از بیرون این فتنه‌ها را هدایت می‌کنند عوامل یکسانی هستند منافقین، سلطنت طلبها، دول غربی و برخی از جریانات اصلاحات که در قضیه فتنه ۸۸ در راس کار بودند در قضایای فتنه اقتصادی هم اینک سردمدار هستند. مثلا کسی که در فتنه ۸۸ میدان دار موثر بوده الان نمی‌تواند استعفا دهد و بگوید من کاره‌ای نیستم و کاری نکردم.

 البته جریان انحرافی هم نقشی اگرچه کوچک در فتنه اقتصادی کنونی ایفا می‌کند.

مشکل عمده دولت آقای روحانی هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی ناکارآمدی است .

 این دولت مثل دولت‌های قبل قائل به کارآمدی نبود، اما این ویژگی را به صورت مشدد داشت و اولین مشدد آن خود بزرگ بینی آن است یعنی مثلا اگر متن استعفای آخوندی را ببینید فکر می‌کنید ظاهرا ارسطویی در بالای ابرها بوده و اشتباها به عنوان وزیر به کار گماشته شده است البته ما خوشحال می‌شویم که ارسطوها و فلاسفه در دولت باشند، اما اینجا یک مشکل به وجود می‌آید و این است که کارها و وظایف اجرایی بر زمین می‌ماند.

لاریجانی گفت: ظاهرا دولت کنونی دولتی است که مدعیان ارسطویی را دور خود جمع کرده است در حالی که باید این افراد اهل عمل کردن و اقدام باشند؛ البته جمع کردن این تعداد ارسطو و افلاطون کار قابل تقدیری است که آقای روحانی انجام داده است!

مسئله دیگر مسئله آلودگی است البته هیچ حکومتی بدون فساد و آلودگی نیست و کشورهای دنیا هم با این موضوع بیگانه نیستند. اما این درجه از آلودگی در کشور به نظر من خیلی جدید است.

مدل توسعه‌ای که دولت مد نظر دارد این است که ما پول و تکنولوژی غربی‌ها را به ایران بیاوریم البته این فرمول قدیمی و مندرس است به همین خاطر است که دولت به دنبال برجام بوده و هنوز هم هست، چون به این سبک معتقد است و این موضوعات برایش خیلی مهم است بنابراین خیلی‌ها می‌پرسند که چرا دولت اینقدر معطل برجام و FATF است و پاسخ این است، چون دولت معتقد است ایران جز با پول و تکنولوژی غرب آباد نمی‌شود.علت تعلل و همراهی کنونی دولت هم این است که ببیند اروپا برایش چه راهی را باز می‌کند و امیدش به اروپایی هاست.

 بحث برجام خودش یک بحث مفصلی است که یک جلسه مجزا می‌طلبد، چون بنده معتقدم کمتر کسی است که سند برجام را به طور کامل و دقیق خوانده باشد لذا یک عده کاملا آن را پذیرفته و یک عده هم کاملا آن را رد کردند البته خواندن کامل آن کار سختی است، چون حدود ۲۰۰ صفحه است و باید خط به خط آن را با دقت مطالعه کرد

 مشکل دیگر دولت این است که موضوع اقتصاد را صرفا به صورت کلان می‌بیند در صورتی که اکنون باید به اقتصاد خرد توجه کرد اکنون اقتصاددان‌های دنیا به این سمت رفته اند. مثلا سه سال است کسانی که جایزه نوبل را برنده می‌شوند مباحث شان مربوط به اقتصاد خرد بوده است، چون در اقتصاد خرد انگیزه و نشاط اجتماعی وارد می‌شود، اما در اقتصاد کلان این گونه نیست.

ما واحدهای متعدد تولیدی داریم و برای مدیریت آن یک راه این است که به عنوان مثال مقداری پول برای کل واحدها کنار بگذاریم و آن واحدها را به صورت یکدست و کلی مدیریت کنیم یک راه دیگر این است که مثلا در هر منطقه سه نفر بنشینند و واحدها را به صورت جز به جز بررسی و تحلیل و مدیریت کنند که البته این روش یک روش دشوار است و یک کار جهادی را می‌طلبد.

[یادآور می شود این مدل پیشنهادی لاریجانی شبیه روش وامهای خوداشتغالی دوره احمدی نژاد است که عملا جز اتلاف منابع پولی و بالارفتن حجم نقدینگی و مصرف منابع در غیر کارهای تولیدی و… آورده ای برای کشور نداشت.]

 دولت ما در حال حاضر به دنبال یک اقتصاد کلان است و به همین دلیل است که علاقه دارد بزرگترین مرغداری یا گاوداری یا امثال آن را در خاورمیانه داشته باشد این روش باعث می‌شود که مدیریت آن کار راحتی باشد، ولی اگر مدیریت واحدهای متوسط و کوچک محور قرار گیرند، مدیریت کردنش کار سختی است.

 در حال حاضر آن چیزی که در ادامه این روند مشخص است این است که ما در مقابله با تهاجمات غربی به خصوص خرابکاری‌های اقتصادی آنان آسیب پذیری مان بالا رفته و هرچه زودتر باید علاج کنیم.

 موضوع دیگر این است که ما اصلا چرا مورد تهاجم هستیم. اصلاح طلبان معتقد هستند علت این تهاجمات این است که ما شبیه خروس جنگی هستیم وقتی ترامپ می‌گوید بیایید مذاکره کنیم ما باید برویم و با او مذاکره کنیم، اما وقتی دائما مرگ بر آمریکا می‌گوییم و حماس و حزب الله و سوریه را حمایت می‌کنیم این مشکلات ادامه خواهد داشت این حرف توسط این قبیل افراد دائما گفته می‌شود به خصوص این حرف جدیدا بین بازیگران سینما باب شده چراکه فکر می‌کنند، چون در فیلم خوب بازی می‌کنند باید هر حرفی را بزنند و در هر امری، حرف درستی دارند.

در پاسخ به این‌ها باید گفت: اول اینکه همه دنیا با ما بد نیستند مگر این که همه دنیا را واشنگتن پاریس و لندن حساب کنید و دیگر کشورها را آدم حساب نکنیم البته این که ما فقط به دنبال آن قبیل کشورها باشیم مشکل تاریخی ما بوده است و این مشکل را مدرنیته و غرب زدگان –به تعبیر جلال- و روشنفکران مدعی به ایران وارد کرده است پس منظور این است که بدانیم همه دنیا با ما بد نیستند، اما سوال این است که چرا غرب صهیونیسم و آمریکا با ما دشمن هستند این موضوع از آن جهت مهم است که بدانیم نباید موتور صهیونیستی فعال این کشورها را نادیده بگیریم و از آن غافل شویم.

لاریجانی اظهار داشت: موتور صهیونیست در داخل آمریکا عمدتا با سیاستمداران دمکرات کار می‌کند و اکنون بدون این که با دمکرات‌ها سرشاخ شوند از ترامپ حمایت و جلوی استیضاح او را گرفته اند این روش کاری که ترامپ در پیش گرفته و کشورهای عربی را دائما تحقیر می‌کند باعث شده اسرائیل در همین چند روز اخیر به کشورهایی برود که این رفتن‌ها قبلا سابقه نداشته است و این ورود اسرائیل به برخی کشورهای عربی به علت فشاری است که ترامپ به کشورهای عربی وارد می‌کند.

اینکه یک نفر مثل آقای خاشقچی توسط عربستان سعودی کشته شده موضوع جدیدی نیست، چون دائما مردم کشورهای مختلف مثل یمن توسط آل سعود کشته می‌شوند، اما سوال این است که چرا این موضوع اینقدر بزرگ شده است و چرا تمام قلم به دست‌های جریان دمکرات آن را گنده کرده اند.

خاشقچی زمانی که از تشکیلات آل سعود بیرون آمد ارتباط خوبی با دمکرات‌ها برقرار کرد و اخیرا شروع کرده بود به بیان زد و بندهای مالی بین خانواده ترامپ و آل سعود  . کارهای خاشقجی اعصاب ترامپ را به هم ریخت و او را عصبانی کرد به خصوص اکنون که جریان انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا در حال برگزاری است و بسیار هم حساس است.

 من تردید ندارم که ترامپ به این پسر (بن سلمان) پیام داد که کلک او را بکن البته این روش کلک او را بکن درباره ترامپ سابقه دار است، چون قبلا هم یک زمانی به وزیر دفاع خود دستور داده بود که کلک چند نفر را بکن، ولی در آنجا، چون وزیر دفاع یک آدم نظامی بود می‌دانست که این کشتن‌ها چه قدر هزینه بردار است و مقاومت کرد و معروف است که به همکاران خود گفت: این آدم نفهم! یعنی ترامپ که یک گلوله هم شلیک نکرده نمی‌داند که کار نظامی در منطقه چقدر هزینه دارد، ظاهرا به گوش ترامپ رسید و در مصاحبه‌ای تهدید کرد که‌ این سگ دیوانه (!Mad Dog) جیمز ماتیس هم رفتنی است!!؛ اما این پسر (بن سلمان) اصلا این موضوعات را متوجه نیست.

1717

منبع: خبر آنلاین

1 سال ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *