برگزاری جشن «دوستی یلدا وکریسمس»

برگزاری جشن «دوستی یلدا وکریسمس»به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ این رویداد فرهنگی هنری به همت و ایده موسسه مهرگان فرهنگ ومشارکت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد.

مرتضی الویری رییس شورای شهر تهران،  ولی‌الله شجاع‌پوریان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، دکتر سیّدمحمدهادی ایازی معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، الکساندرلیخت سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، جمعی از کاردانان فرهنگی و مدیران سازمانها، نهادها، بانکها و انجمن های بین المللی و  علاقمندان به رسوم و آیین های ایران حضور داشتند.

سعیده یراقی فعال فرهنگی  و ایده پرداز این طرح، یلدا را به عنوان یکی از عوامل وحدت هویت ایرانی معرفی می کند و در نهایت آن را الگوی مناسبی برای ایجاد انسجام هویت ملی می داند. وی معتقد است که از یلدا همچون سایر جشن های باستانی می توان به عنوان پدیده ای مدرن برای بازآفرینی جهان مدرن استفاده کرد.

آنچه در این رویداد فرهنگی مورد توجه مجریان طرح است ؛ ایجاد صلح و دوستی  با نشان دادن مشترکات فرهنگی  در یلدا و کریسمس است . رونمایی از یادمان مهرگان صلح ، برپایی سفره یلدا به همراه درخت کریسمس، حرکات آیینی آذری، موسیقی سنتی، نقالی دو زبانه، حافظ خوانی، دم نوش خانه ایرانی از برنامه های این برنامه اصیل و فرهنگی بود. 

یراقی  افزود؛در باور ما ایرانیان شب یلدا شب تولد الهه مهر است ، که  در یک حادثه نجومی زاده می شود و ساعات روز را طولانی می کند  تا برتری خورشید پدیدار ‌شود. و همزمانی تولد عیسی بن مریم (ع) و البته جشن کریسمس فرصت  خوبی است تا  با ابزار فرهنگ ، فرا تر از مرزهای سیاسی به صلح و وحدت جهانی بیاندیشیم.

برای نیاکان ایرانی‌ها که به آئین مهر دلبستگی داشتند، رنگ قرمز (نماد نور خورشید) گرامی بود. رنگ سرخ انار و هندوانه، و انتخاب سیب قرمز و سنجد در سفره شب یلدا چه بسا اشاره به همین موضوع است .
اهمیت  رنگ قرمز و سبز  در شب یلدا و کریسمس از جمله مشترکات این دو جشن کهن  است .

بنا داریم در جشنواره «دوستی یلدا و کریسمس»  با اجرای خلاقانه ؛هرساله پیام صلح و دوستی را با پیوند فرهنگی به دنیا برسانیم.

۴۲۲۳۷

منبع: خبر آنلاین

11 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *