رودست منطقه‌ای ایران به ترامپ

رودست منطقه‌ای ایران به ترامپ


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رئیس جمهور حسن روحانی همان طور که از هفته قبل اعلام شده بود به آنکارا رفت و بعد از دیدار با رجب طیب اردوغان ساعاتی قبل با استقبال اسحاق جهانگیری در هوای بارانی تهران از هواپیمای ایرباس ۳۲۰ آسمان پیاده شد، درحالی که مصمم تر از گذشته به مبارزه با تحریم و فشارهای ظالمانه دولت دونالد ترامپ علیه مردم ایران فکر می کند.

سفر روحانی به ترکیه در تداوم سفرهای اخیر مقامات ارشد ایرانی به کشورهای همسایه بود. تحریم‌های شدید مالی آمریکا و تلاش ترامپ برای ایجاد فشار به ایران و کشاندن دولت روحانی پای میز مذاکره با پیش شرط‌های خودش، همچنان رویایی دست نیافتنی برای این تاجر آمریکایی است.

درحالی که تلاش‌های دولت ایران و کشورهای اروپایی برای ایجاد ساز و کار مطمئن مالی به جای سوئیفت ادامه دارد، همزمان با سفر روحانی به ترکیه، عراقی ها از مجوز جدید برای تداوم تجارت با ایران سخن گفتند و روحانی هم با همتای ترک خود درباره تجارت ۳۰ میلیارد دلاری مذاکره کرد.

این حجم مبادله بین دو کشور همسایه با توجه به اینکه ترکیه دروازه میان ایران و اروپاست، می‌تواند به حادثه ای تلخ برای ترامپ بدل شود. اردوغان پس از دیدار با روحانی از این گفت که در مقابل تحریم های ظالمانه آمریکا، ایران را تنها نمی گذارد.

البته طرف های ترک که نشان دادند علاقه زیادی به افزایش فعالیت‌های اقتصادی با ایران دارند، می توانند با افزایش چشمگیر مراودات مالی با ایران، خود را به یکی از شرکای بزرگ اقتصادی ایران بدل کنند و جای کشورهایی چون کره و ژاپن را بگیرند.

روحانی و همکارانش در دولت در راستای سیاست همکاری های منطقه ای در هفته های گذشته به طور جدی ملاقات هایی در ترکیه، آذربایجان و قطر داشتند و مذاکرات با هند هم بر سر تاسیس بانکی ایرانی ادامه دارد تا مراودات مالی میان دو کشور جدی تر از گذشته نزدیک پیگیری شود و به حالت طبیعی چند ماه قبلش برگردد.

بیشتر بخوانید:

6060

منبع: خبر آنلاین

11 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *