شیفتگان خدمت در صحنه جرم

شیفتگان خدمت در صحنه جرممهری رنجبر:سرانجام، روز آخر رسید. هر تلاشی اگر قرار بود بکنند تا الان کرده اند. بالاخره امروز مشخص می شود چه کسانی بازنشسته هستند و چه کسانی دوباره تکان کوچکی روی صندلی شان می خورند تا به مردم خدمت کنند؛ حتی اگر بازنشسته باشند. امروز با پایان مهلت مدیران بازنشسته برای استعفا، مقاومتشان و حضور در محل کارشان مساوی است با جرم. چرا که دیگر نه مدیر هستند، نه حق امضا و گردش مالی دارند. هرچند قرار نیست قوه قضاییه با آنها برخورد ضربتی کند اما به گفته ناصر سراجی رئیس سازمان بازرسی کل کشور پرونده خاطیان بعداز تکمیل به دادسرا فرستاده می شود. قصه از سه ماه پیش شروع شد. درست  شهریورماه که نمایندگان مجلس قانون ممنوعیت بکار بازنشسته ها را تصویب کردند و 21 شهریورماه هم شورای نگهبان با تاییدش برای اجرا به دستگاه ها فر ستاد. البته آزادگان بالای سه سال، جانبازان بالای 50 درصد، فرزندان شهدا و نظامیان بازنشسته با مجوز رهبری می توانستند بمانند. مدت اجرای قانون دو ماه بعداز ابلاغ بود. مدیران بازنشسته ورزشی هم از این قضیه استثنا نبودند.

با اجرای آن، قانون شامل حال  12 رئیس فدراسیون ورزشی و چند معاون وزیر هم شد. بهرام شفیع، غلامرضا امینی، علیرضا رحیمی، علی مجدآرا، مصطفی کریمی، احمد ضیایی، محمدعلی صبور، محمود رشیدی، محمدصادق فرجی، محمد درخشان، حجت‌الله دهخدایی و مهدی تاج، به ترتیب روسای فدراسیونهای هاکی، قایقرانی، هندبال، همگانی، ناشنوایان، والیبال، سه گانه، ورزش های رزمی، کاراته، جودو، چوگان و فوتبال. بعضی ها همان اول موضعگیری کردند و حتی به فدراسیون های جهانی خبر دادند که قرار است انها را برکنار کنند و با اعتراض فدراسیونهای جهانی پای کمیته بین المللی المپیک هم وسط کشیده شد. اما وقتی سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک مستند باخ را قانع کرد  پای برکناری و دخالت دولت درمیان نیست و قانون مجلس است، ioc هم کوتاه امد و فدراسیونهای جهانی هم گفتند با قانون مشکل ندارند اگر رئیس بعدی با انتخابات می آید. در مقابل بعضی ها هم مثل مصطفی کریمی، غلامرضا امینی، حجت دهخدا   و علیرضا رحیمی هم با انتخاب سرپرست بی سرو صدا استعفا دادند. اما مهدی تاج ماندگار شد، وقتی فدراسیون جهانی  وارد شد و برای اینکه خطر تعلیق از سر فوتبال کم شود و البته استفاده اش از ماده 60 قانون ایثارگران که می توانند با استفاده از امتیازایثارگری مدیر بماند، اما همکاران بازنشسته اش باید بروند. اگر چه بعضی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هنوز مصر هستند بمانند. بعداز تاج احمد ضیایی رئیس فدراسیون والیبال و صادق فرجی رئیس کاراته هم می خواستند مثل تاج از ماده 60 قانون ایثارگری استفاده کنند. دو رئیس بازنشسته ای که زودتر از موعد بازنشسته شده اند. آنها برای استفاده از این امتیاز به دیوان عدالت اداری شکایت کردند تا حکم برگشت به کار بگیرند اما به گفته یکی از مسئولان ورزش فرجی به خاطر اینکه قبلا از امتیاز ایثارگری اش استفاده کرده، شانسی برای گرفتن حکم ندارد. مسئولان رده بالای ورزش حتی برای احمد ضیایی رئیس فدراسیون هم این شانس را قائل نبودند. ضیایی در جلسه ای با رئیس کمیته ملی المپیک تا 30 آبان ماه مهلت گرفته بود و قول داده بود اگر حکمش نیامد همان روز استعفا دهد اما 30 آبان ماه هم گذشت و خبری از استعفایش نشد. ولی  مدیر روابط عمومی فدراسیون در جواب همه خبرنگاران گفته بود:« ضیایی موافقت ضمنی برگشت به کار را گرفته و منتظر است حکمش بیاید.»

همان موقع مسئولان وزارت هم گفته بودند روسای بازنشسته تا موعد قانونی مهلت دارند و حتی در جواب  انها بابت رفتن راه ها ی مختلف برای گرفتن حکم برگشت به کار هم  مخالفتی نکرده بودند اما با پایان آن باید بروند. محمدرضا داورزنی معاون ورزش توسعه قهرمانی هم گفته بود:« پایان هفته تکلیف ضیایی و فرجی مشخص می‌شود. آنها اگر به استناد قانون می‌توانند بمانند، باید گواهی لازم را از نهادهای مربوطه بگیرند و اگر  نتوانند، برای این دو فدراسیون سرپرست مشخص می‌شود. » البته فصل الخطاب همه، صحبت های دو روز پیش رهبر انقلاب در کلاس درس فقه بود. ایشان با صحبت هایشان آب پاکی را روی   دست همه ریخت و همه را ملزم به اجرای قانون دانستند :«   این قانون بازنشستگان، یک قانون بسیار خوبی است. این از آن قوانینی است که ما به آن احتیاج داشتیم، جایش هم خالی بود. این قانون در واقع حلقه‌ی بسته‌ی مدیریتی را که گاهی اوقات در بعضی از جاها سال‌های سال طول می‌کشد، این حلقه‌ی مدیریتی بسته را باز میکند، و راه را برای جوان‌ها می‌گشاید که بتوانند خودشان را برسانند به مراکز مدیریتی. بنابراین اصل قانون، قانون خوبی است…»

بنابراین امروز تکلیف مشخص می شود. اگر حکم برگشت به کار ضیایی و فرجی صادر شده باشد، انها به کارشان در فدراسیون والیبال و کاراته ادامه می دهند وگرنه از شنبه باید صندلی هایشان را به سرپرست ها تحویل دهند.

251 251

منبع: خبر آنلاین

12 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *