میوه چله و «شب چره» چند؟

میوه چله و «شب چره» چند؟


در تقویم ایرانی‌ها روزهای مختلفی وجود دارد که بنابر رسم و رسوم دیرینه این روزها را پاس می‌دارند و عاملی شده تا اعضای خانواده در کنار یکدیگر جمع شوند، از این روزهای تقویم می‌توان به شب یلدا، آخرین شب پاییز اشاره کرد، شبی که آجیل و میوه آن بسیار معروف است.

در شب یلدا اکثر خانواده‌ها در کنار خرید انار قرمز و هندوانه به خرید آجیل مخصوص که مخلوطی از پسته، بادام، گردو، باسلوق، فندق و … است، می‌پردازند و این رسمی است که سال‌های سال ادامه دارد و ایرانی‌ها به آن تاکید ویژه دارند، اما شب یلدای امسال تا حدودی برای خانواده‌ها با یلداهای گذشته متفاوت است.

هر کیلو آجیل شب یلدا چقدر آب می‌خورد؟

شب یلدای امسال از این جهت برای خانواده‌های ایران با سال‌های گذشته متفاوت است که در سال جاری نرخ دلار نوسانات بسیاری را به خود دید و همراه با افزایش نرخ ارز، قیمت بسیاری از اقلام افزایش یافت.

حال فارغ از تمام این مسائل با نزدیکی به شب یلدا خانواده‌ها با تمام دغدغه‌ها و کاهش قدرت خرید به دنبال پاسخگویی به دلخوشی‌های کوچک فرزندان هستند از این رو بررسی بازار آجیل شب یلدا نشان از آن دارد که به طور نسبی قیمت آجیل و خشکبار به خصوص پسته ۲۱۶ تا ۴۵۰ درصد رشد داشته است.

با این شرایط جای سوال دارد که یک خانواده چهار نفره اگر بخواهد یک کیلو آجیل شب یلدا و انواع میوه به ویژه انار، هندوانه و نارنگی خریداری کند، چقدر باید هزینه پرداخت کند.

آجیل به میزان کافی هست

حکایت از آن دارد که آجیل مخلوط شب یلدا در اکثر واحدهای عرضه‌کننده وجود دارد، اما هر واحد با توجه به کیفیت آجیل قیمت خاصی را برای خود انتخاب کرده که هر کیلو آجیل مخصوص شب یلدا که اکثرا با پوست است، قیمتی در حدود ۹۰ تا ۱۳۰ هزار تومان دارد. در کنار این نوع آجیل، قیمت آجیل چهار مغز کیلویی ۱۸۰ تا ۲۱۵ هزار تومان و آجیل چهار فصل (آجیل با پوست) ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

هر کیلو آجیل شب یلدا چقدر آب می‌خورد؟

اما در این میان با وجود رشد قیمت آجیل و خشکبار؛ همواره قیمت پسته، بادام هندی و بادام برای بازار جذاب است که قیمت هر کیلو بادام هندی در محدوده ۱۸۰ هزار تومان، بادام محبی ۹۰ هزار تومان، بادام مغز ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، پسته ۱۳۰ تا ۲۷۰ هزار تومان، مغز پسته ۳۲۰ هزار تومان و خلال پسته ۴۲۰ هزار تومان تعیین شده است.

در کنار آجیل، خانواده‌ها باید برای شب یلدا میوه خریداری کنند که با وجود آن‌که میوه شب یلدا به انار، هندوانه و نارنگی معروف است، اما خانواده‌ها باید میوه‌های دیگر همچون سیب و پرتقال نیز خریداری کنند.

قیمت هر کیلو نارنگی در سطح شهر ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان، انار ۶۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان، موز ۱۲ هزار تومان، لیمو شیرین ۳۵۰۰ تومان، سیب ۷۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان، پرتقال ۳۳۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان و هندوانه ۳۵۰۰ تومان است.

در کنار آجیل و میوه هر خانواده حداقل یک کیلو شیرینی‌تر یا شیرینی دانمارکی خریداری می‌کنند که هر کیلو شیرینی‌تر ۲۶ هزار تومان و شیرینی دانمارکی کیلویی ۲۱ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

60231

منبع: خبر آنلاین

11 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *