هیئتی از طالبان در سفر به تهران با عراقچی دیدار کردند/اروپا نشان داد در قبال فشارهای آمریکا ناتوان است

هیئتی از طالبان در سفر به تهران با عراقچی دیدار کردند/اروپا نشان داد در قبال فشارهای آمریکا ناتوان استبه گزارش خبرآنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره اظهارات مقامات وزارت خارجه مبنی بر مذاکرات مناسب با اروپا در حالی با گذشت دوماه از موعد گفته شده اقدام خاصی انجام نشده است، گفت: در مورد اس پی وی مذاکرات همچنان ادامه دارد و در جریان است، بنا بر خواست کشورها باقی مانده در مذاکرات و تمایل آن‌ها برای حفظ برجام، کشیورهای مذکور متعهد شدند مذاکرات برای یافتن سازوکار مالی را انجام بدهند.

وی ادامه داد: در طول مذاکرات یکسری واقعیت‌ها خود را بیشتر نشان دادند، مواردی نظیر پیچیدگی سازوکار و دیگری فشار بیش اندازه بر کشورهای اروپایی از جانب آمریکا، مسائلی هستند که باعث شد مذاکرات زمان بر شود.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه اراده سیاسی اروپا برای حفظ برجام بود، اما در عمل نشان دادند در مقابل فشار آمریکا نمی‌توانند کاری انجام دهند و نتوانستند در زمان مشخص تعهدات خود را اجرایی کنند.در نتیجه پیچیدگی سازوکار، ناتوانی اروپا و فشار آمریکا همچنین سیطره دلار موجب تاخیر در این امر شده است.

وی تاکید کرد:  ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم و امیدواریم اروپا این آزمون را  پشت سربگذارد، زیرا عدم ایستادگی در برابر فشارهای آمریکایی موجب فشارهای بیشتر خواهد شد.

قاسمی در پاسخ به سئوالی در رابطه با سفر سید عباس عراقچی به افغانستان گفت: سفر او در روزهای آینده انجام می‌شود و قرار است در این سفر مباحث جدی نظیر همکاری‌های اقتصای مورد بحث قرار بگیرد، تاریخ آن تنظیم شده است. یکی از موضوعات دیگر که قرار است در دیدار های عراقچی بررسی شود  بحث سند راهبردی است، در کمیته‌ها هم چند موضوع مختلف باقی مانده که در چارچوب مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت و باید بگویم که در حال حاضر مقدمات نگارش سند راهبردی آغاز شده است.

وی همچنین در رابطه با سفر هئیت طالبان به تهران که دیروز وارد ایران شده اند، خاطرنشان کرد:من سفر طالبان به تهران را تایید می‌کنم به طوری که بعد از سفر شمخانی دیروز هیئتی از طالبان در تهران بود و مذاکرات مفصلی را با معاون سیاسی وزارت خارجه داشتند و گفت گوهای مبسوطی در این مورد انجام شده است.

52311

منبع: خبر آنلاین

11 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *