پیشی گرفتن نرخ تورم در کهگیلویه و بویراحمد از کشور

پیشی گرفتن نرخ تورم در کهگیلویه و بویراحمد از کشوربه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به رغم پیشی گرفتن نرخ تورم کالا و خدمات مصرفی در آذرماه، گزارش مرکز آمار نشان می دهد در ۱۲ ماهه گذشته نرخ تورم در استان کهگیلویه و بویراحمد از نرخ کشوری پایین تر بوده است.
در آذرماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان بوشهر با ٤.٤ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان سیستان وبلوچستان با ١.٧ درصد افزایش است.
استان کهگیلویه و بویراحمد در نرخ تورم ماهانه برای کالاهای خوراکی نیز از نرخ کشوری پیشی گرفته آنچنان که نرخ تورم کشوری ۴.۸ بوده در حالی که این شاخص برای کهگیلویه و بویراحمد ۵.۱ است.
درشاخص کالاهای غیر خوراکی، نرخ تورم ماهانه در کهگیلویه و بویراحمد ۱.۸ و نرخ تورم ۱۲ ماهه ۱.۶ اعلام شده است که نسبت به نرخ کشوری دارای افزایش محسوسی بوده است. 
همچنین در گزارش مرکز آمار ایران شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری برای ماه آذر در کشور ۲.۵ بوده که این شاخص برای استان کهگیلویه و بویراحمد ۲.۹عنوان شده است.
در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان بوشهر با ٤.٤ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمانشاه با ١.٦ درصد افزایش است.
نرخ تورم قیمت کالا ها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی استان نیز در آذرماه ۳.۶ عنوان شد که از نرخ تورم کشوری پیشی گرفته است.
در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان­ قم با ٥,٠ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان اردبیل با ١.٤ درصد افزایش است.
در مجموع نرخ تورم کالاهای خوراکی در ۱۲ ماه گذشته در کهگیلویه و بویراحمد ۲۰.۲بوده که همچنان از نرخ تورم کشوری (۲۴.۱) پایین تر است.
بر اساس این گزارش بیشترین تورم استان کهگیلویه و بویراحمد هم در بخش روستایی و هم شهری در بخش کالاهای غیر خوراکی و خدماتی است.
کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غرب کشور بدلیل نداشتن واحدهای تولیدی بیشتر یک استان مصرف کننده است.

۴۶

منبع: خبر آنلاین

11 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *