گواهی کشف نخستین ماده معدنی فلزی در لرستان صادر شد/ ایجاد یکصد شغل در معدن فلز الیگودرز

گواهی کشف نخستین ماده معدنی فلزی در لرستان صادر شد/ ایجاد یکصد شغل در معدن فلز الیگودرزبه گزارش خبر آنلاین لرستان جمال مومیوند گفت : مطالعات اولیه این حوزه سال ها قبل از پیروزی انقلاب انجام و متوقف شده بود که سال ۹۵ مزایده آن انجام و پارسال مطالعات اکتشافی در منطقه گل زرد حد فاصل میان ازنا و الیگودرز آغاز شد.

وی با اشاره به شناسایی ذخیره ۱۱۰ هزار تنی در این معدن اظهار داشت: احتمال می رود ذخیره معدن بیش از این میزان باشد که در فازهای بعد بررسی و در صورت امکان استخراج می شود.
معاون امور معدن و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه اکتشاف فلز سرب زیرزمینی و زمان بر است گفت: پروانه بهره برداری از این معدن تا پایان امسال به سرمایه گذار اعطا می شود.
مومیوند، کیفیت فلز این معدن را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: اکنون ۶۰ درصد معادن استان سنگ های تزیینی هستند که با کشف معدن فلزی، ارزش افزوده استان از این بخش افزایش خواهد یافت.

ایجاد ۱۰۰ فرصت شغلی در معدن فلزی الیگودرز
وی تصریح کرد: در فازهای بعدی و در صورت شناسایی ذخیره های بیشتر، امکان ایجاد صنایع تبدیلی فراهم می شود اما هم اکنون ایجاد واحد فرآوری در جوار معادن به صورت قانون الزامی تصویب نشده است.
وی گفت: زون سنندج – سیرجان که شامل کانی های فلزی می شود از شمال غربی لرستان آغاز شده و تا ازنا و الیگودرز در شرق استان امتداد یافته است.
مومیوند با بیان اینکه امکان وجود طلا و نقره در همسایگی سرب و روی بسیار زیاد است گفت: معدن فلزی الیگودرز در فاز اول حدود ۱۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم فراهم می کند.

اکنون ۱۷ نوع ماده معدنی از ۱۲۷ معدن فعال استان استخراج می شود که با آغاز کار بهره برداری از معدن سرب و روی، این رقم به۱۹ ماده می رسد.
ذخیره معادن استان ۵۸۸ میلیون تن برآورد شده که عمده آن سنگ لاشه و تزیینی است.
سال گذشته ۶ میلیون و ۳۴۰ هزار تن ماده معدنی از استان لرستان استخراج شده که این میزان معادل ۹۱ درصد تعهد استان است.
لرستان در حالی ۲ درصد ذخیره سنگ کشور را دارد که ۶ درصد میزان استخراح کشور را داراست.

46

منبع: خبر آنلاین

11 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *