جزییات شگرد کلاهبرداران حرفه‌ای در «سایت دیوار»

جزییات شگرد کلاهبرداران حرفه‌ای در «سایت دیوار»دادخدا سالاری در تشریح جزئیات این خبر افزود: در این رابطه 2 متهم مرد و یک زن دستگیر شدند و کلاهبرداران از طریق تبلیغ انتقال امتیاز وام، فروش گوشی تلفن همراه و تلویزیون ال. ای. دی. اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کردند.
وی تصریح کرد: با توجه به طرح شکایات متعدد در پلیس فتا و پلیس آگاهی کرمان در مورد ارتکاب کلاهبرداری توسط افرادی در فضای مجازی و دیوار و پس از تشکیل 12 پرونده در پلیس فتا، 9 پرونده در پلیس آگاهی کرمان و 10 پرونده دیگر در کشور و در شهرهای مختلفی از جمله یزد، میناب، آستارا ،جیرفت، سیرجان و غیره با موضوعات مشابه که بیانگر گستردگی عملیات متهمین بود، بلافاصله رسیدگی به موضوع در دستور کار این دادسرا قرار گرفت و دستور کشف هویت مرتکبین و کشف ادله مرتبط با جرم صادر شد.
این مقام ارشد قضایی در استان کرمان اعلام کرد: با تحقیقات انجام شده مشخص شد وجوه حاصل از جرم به حساب مردی با نام اختصاری (م .ح) متهم ردیف اول منتقل شده است.
سالاری گفت: سرانجام مخفیگاه متهمان شناسایی و در این رابطه سه تن از اعضای باند دستگیر و از محل اختفای کلاهبرداران تعداد زیادی گوشی تلفن همراه، کارت بانکی و فیش های بانکی که متهمین درصدد تهیه نمونه جعلی اسناد انتقال امتیاز وام بر اساس آن بوده اند، کشف شد.
دادستان کرمان افزود: 2 نفر از متهمان پس از دستگیری به بزه ارتکابی اقرار کرده و تحقیقات تکمیلی به مظنور کشف اسناد مجعول و موارد استفاده آن و همچنین شناسایی هویت سایر بزه‌ دیدگان در جریان است و متهمان با قرار تامین مناسب در بازداشت به سر می برند.
وی عنوان کرد: بررسی ‌های انجام شده حکایت از استفاده متهمان از شماره تلفن های مختلف برای ثبت آگهی در سایت دیوار و در سطح وسیعی دارد.
سالاری افزود: کلاهبرداران پس از تماس تلفنی شهروندان (قربانی) با آنها جهت خرید محصول یا دریافت امتیاز وام به نامبرده اعلام می کرد جهت اخذ خدمات 50 درصد قیمت را به کارت بانکی واریز کنند و 50 درصد باقیمانده نیز پس از دریافت محصول یا اخذ امتیاز وام اخذ می شود.
دادستان کرمان گفت: در این راستا متهم برای جلب اعتماد فرد مقابل، تصویر محصول مورد نظر یا برگه انتقال امتیاز وام را برای قربانی ارسال می کرده سپس متهم تلفن همراه خود را خاموش و از پاسخگویی امتناع می کند.
 

چگونه می توان یک معامله را با خیالی آسوده انجام داد؟
دادستان کرمان از باب پییشگیری از وقوع جرم هشدار داد: شهروندان باید قبل از حصول اطمینان از صحت اطلاعات ارائه شده از سوی فرد فروشنده، اقدام به واریز وجه نکنند و حتی الامکان ارتباطات و خرید و فروش ها را به صورت حضوری انجام دهند.
وی گفت: شهروندان باید توجه داشته باشند تحت هیچ عنوان پیش از رویت و دریافت کالا مبلغی را به حساب فروشنده واریز نکنند.
سالاری اظهار داشت: خریداران باید توجه کنند ترجیحاً از ساکنان شهر خود به صورت حضوری خرید کنند.
وی بیان کرد: تجربه نشان داده قرار گذاشتن در شعب بانک ها و انتقال پول پس از دریافت کالا از امن ترین روش های معامله است.

امن خرید کنید
سالاری در زمینه اینکه چگونه می توان یک معامله را با خیالی آسوده انجام داد، گفت: حتما از افرادی خرید کنید که امکان ملاقات حضوری آنها پیش از انجام معامله فراهم باشد و قبل از خرید، کالا را با دقت مورد بررسی قرار دهید.
وی ادامه داد: ارائه اطلاعات حساب از سوی فروشنده نباید موجب اعتماد شما شود زیرا ممکن است اطلاعات شخص دیگری مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد و تحت هیچ عنوان پیش از دریافت کالا هزینه‌ای پرداخت نکنید.
این مقام ارشد قضایی بیان کرد: خریدار در صورت امکان، هنگام خرید کالا رسید کتبی معتبر از فرد دریافت کند و بهتر است در اماکن شلوغ و امن همچون نزدیک پایگاه های پلیس، شعب بانک ها و غیره قرار ملاقات بگذارد.
وی تاکید کرد: خریدار باید شماره تلفن ثابت از شخص فروشنده بخواهد و با آن تلفن با وی صحبت کند تا از واقعی بودن شماره ثابت اطمینان حاصل کند.
سالاری افزود: خریدار باید شناسه آگهی و تمام اطلاعاتی که از فروشنده دارد را تا پایان معامله نزد خود نگهداری کند و ترجیحاً از صفحه آگهی اسکرین شات تهیه کند و برای اطمینان بیشتر می تواند سایر آگهی های فروشنده را نیز بررسی کرده و در صورت دیدن موضوعی غیر طبیعی از انجام معامله جلوگیری کند.
وی گفت: بهتر است خریدار از فرشنده اسکن شناسنامه یا کارت ملی را که با نام صاحب حسابی که می خواهید پول را برای آن واریز کند مطابقت دهد و برای اطمینان بیشتر می تواند از شناسنامه و یا کارت ملی در کنار کالا عکس بگیرد و برای خریدار ارسال کند.
دادستان کرمان در پایان تاکید کرد: شهروندان باید در صورتی که قیمت و شرایط ارائه کالا یا خدمات بیش از حد عالی و خارج از عرف به نظر می‌ رسد دقت کنند.
 

42231

منبع: خبر آنلاین

9 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *