خودکفایی بنزین در ایران دولتمردان آمریکا را خلع سلاح کرد

خودکفایی بنزین در ایران دولتمردان آمریکا را خلع سلاح کرد


محمدجواد نوفرستی*

ودکفایی بنزین در ایران دولتمردان آمریکا را خلع سلاح کرد

اقدامات موثر دولت تدبیر و امید برای افزایش تولید بنزین و خودکفایی درآن را باید یک موفقیت بزرگ عنوان کرد و با توجه به روند توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پنج سال گذشته باید گفت با توسعه چنین پالایشگاه‌هایی در آینده خودمان می‌توانیم خام فروشی را تحریم ‌کنیم و این از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی برای ایران خواهد بود.

افزایش تولید بنزین از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید در پنج سال گذشته محسوب می‌شود، این در حالی است که در سال ۹۱ حدود ۵۲ میلیون لیتر بنزین درکشور تولید می‌شد، این رقم هم اکنون به ۹۵ میلیون لیتر رسیده است که افزایش ۸۳ درصدی را نشان می دهد. بیژن زنگنه، وزیر نفت در صحن علنی مجلس  با اعلام خودکفایی در تولید بنزین از مهر ماه، بنزین را مثل نان شب عنوان کرد و افزایش تولید بنزین در دولت یازدهم و دوازدهم را بی‌سابقه خواند و در این رابطه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: «در سال گذشته روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد می‌کردیم، اما از مهرماه امسال هیچ بنزینی وارد کشور نشده است. »

این صحبت وزیر نفت می‌تواند گواهی بر ارتقاء تولید بنزین در ایران باشد. برخی منتقدین چون نگاهشان حزبی و سیاسی است همه مسائل را سفید و سیاه می‌بینند و بر این اساس ضروری است تا کارنامه دولت در این خصوص بدون نگاه غرض ورزانه و با نگاه منصفانه صورت گیرد. عملکرد دولت در زمینه تولید بنزین و اهتمام برای به نتیجه رساندن فازهای مختلف پالایشگاه ستاره خلیج فارس کاملا موفقیت آمیز بوده است این مساله تا جایی بود که حتی رئیس جمهوری آمریکا نیز به آن پی برد که نمی‌تواند ایران را از ناحیه بنزین تحریم کند.

بنزین

در فصل دوم امسال روزی ۱۲۱ میلیون لیتر و به صورت میانگین در ۶ ماهه اول سال روزی ۹۱ میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم و اقدامات دولت برای جلوگیری از قاچاق بنزین و همچنین تلاش وزارت نفت برای افزایش تولید آن باعث شد تا هم اکنون در بنزین به خودکفایی برسیم و این مساله موفقیت بزرگ برای دولت  است.

تولید بنزین در اولین سال شروع به کار دولت تدبیر و امید حدود ۵۰ و۶۰ میلیون لیتر به صورت روزانه بود ولی اکنون به بالای ۹۰ میلیون لیتر رسیده است و به همین جهت با تحریم های ظالمانه جدید، برای بنزین نگرانی نداریم.

رویه دولت روحانی و اهتمام دولت برای افزایش تولید بنزین را باید مثبت ارزیابی کرد و در ادامه از همین مساله هم باید درس بگیریم و ای کاش در دولت‌های مختلف به خصوص در دولت نهم و دهم با درآمدهای بالا در حوزه نفت به جای یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۰ نمونه مشابه از آن ساخته بودیم. باید به سمتی برویم که نفت‌مان را خام نفروشیم و خودمان صادرات نفت خام را تحریم کنیم. توسعه فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال های اخیر ماحصل تلاش کارگران، مهندسین، طراحان، دولت و قرارگاه خاتم است که خودکفایی تولید بنزین در کشور را به همراه داشته است و البته این مساله به معنای کم توجهی به مدیریت مصرف نیست؛ چرا که در غیراین صورت شاهد از بین رفتن تعادل در تولید و مصرف بنزین به خصوص در فصل تابستان خواهیم بود.

* کارشناس اقتصادی

منبع: خبر آنلاین

9 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *