رئیس جمهور سودان به همتای مصری خود چه گفت؟

رئیس جمهور سودان به همتای مصری خود چه گفت؟به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری ‘روسیا الیوم’ ، السیسی در این کنفرانس خبری که در قاهره برگزار شد، دیدار خود با البشیر را هشتمین دیدار مشترک طرفین خواند و بر هماهنگی کامل دو کشور برای تحقق اهداف موردنظر تاکید کرد.

رییس جمهوری سودان هم با اشاره به ناآرامی های اخیر در کشورش آن را بزرگنمایی شبکه های اجتماعی خواند و از نقش مصر برای کمک به برقراری ثبات در سودان تشکر و قدردانی کرد.
دو طرف همچنین به تقویت روابط دوجانبه به خصوص در زمینه های اقتصادی و زیرساخت ها تاکید کردند.
سفر یک روزه عمر البشیر به قاهره پس از تظاهرات گسترده مردمی در سودان صورت گرفت.

سودانی ها از 28 آذرماه امسال در اعتراض به سیاست های دولتی و افزایش لجام گسیخته قیمت کالاها دست به راهپیمایی زده و خواستار سرنگونی نظام حاکم شده اند.
مقام های سودانی اعلام کرده اند که از زمان آغاز تظاهرات مردمی در این کشور تاکنون 24 نفر کشته شده اند و این درحالی است که سازمان دیده بان حقوق بشر شمار کشته ها را بیش از 40 نفر اعلام کرده است.
عمر البشیر رییس جمهوری سودان از 30 سال پیش قدرت را در این کشور آفریقایی در دست دارد.

وی پیش تر ضمن مخالفت با کناره گیری از قدرت، تاکید کرد که تنها راه تغییر دولت، انتخابات است و مردم در سال 2020 میلادی تصمیم می گیرند چه کسی حاکمشان باشد.
مصر از ابتدای شکل گیری اعتراضات در سودان ضمن محکوم کردن این حوادث با دولت عمر البشیر اعلام همبستگی کرد.

در همین راستا کارشناسان مصری معتقدند، مصر به علت همسایگی با سودان نگران است که دامنه اعتراضات به وضع معیشتی و بحران هایی اقتصادی در آینده نزدیک به این کشور منتقل شود و برای همین تظاهرات در مصر را محکوم کرده است.

ناظران بین المللی نیز بر این باورند که مصر از کوچک ترین تحرکات اعتراضی در هر گوشه دنیا واهمه دارد، برای نمونه پس از اعتراضات فراگیر در فرانسه موسوم به «جلیقه زردها»، خرید و فروش جلیقه در مصر با محدودیت های فراوانی رو به رو شد تا شاید از حرکت مشابه در این کشور جلوگیری شود.
 

49311

منبع: خبر آنلاین

9 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *