سفری به تپه‌های کولغان قشم

سفری به تپه‌های کولغان قشم


تپه‌های کولغان در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم قرار دارند. در بالای یکی از تپه‌ها، آثار معماری و آبراه‌های سالمی با دیواره‌های سنگی به طول بیش از صد متر باقی مانده است. همچنین در اینجا، اتاق‌هایی وجود دارد که نشانه‌ای از این است که گویا روزگاری در این محل، بازار پررونقی وجود داشته است. در کنار این ویرانه‌ها، سه حوض حفر شده در داخل سنگ وجود دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها ۱۲ متر طول و ۴ متر عرض دارد. درخت کُنار تنومند و زیبایی نیز در جوار آن قرارگرفته است. تپه‌ های کولغان مشرف بر دریا و سد خاکی «بالاتل» هستند.

تپه‌های کولغان قشم

در بخشی دیگر از تپه‌های کولغان، آثاری از یک قبرستان با قبرهایی در دو ردیف و با فاصله‌ی دو متر از یکدیگر دیده می‌شود. در دره‌ی کولغان، آثاری از سدی به نام سد بالاتل نیز بر جای مانده است. این سد ۱۰۰۰ متر طول و ۵۰۰ متر عرض داشته است و آب باران دره‌های مجاور را ذخیره می‌کرده است. این سد که از آثار دوره‌ی ساسانیان است،‌ چشم‌اندازی بسیار زیبا دارد. ساختمان سد با قطعه‌سنگ‌های بزرگ و ملاط گچ ساخته شده است. و اما چه رمز و رازی در پس تپه‌های کولغان نهفته است؟

تپه‌های کولغان قشم

تپه‌های کولغان قشم

مردم محلی اعتقاد دارند که اینجا مکان نیایشگاه ناهید بوده است. ناهید از نام «آناهید» گرفته شده است. این اسم در پارسی میانه به ناهید و در پارسی باستانی به آناهیتا مشهور است. ناهید یا آناهیتا در فرهنگ ایران باستان، به معنای خدای آب‌ها است. پس می‌توان گفت که این مکان، محل مقدسی برای مردم بوده‌ است. آیا تا به حال تپه‌های کولغان قشم را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا می‌دانستید که این تپه‌ها، روزگاری بسیار مقدس بوده‌اند؟

تپه‌های کولغان قشم

تپه‌های کولغان قشم

لست سکند

2121

منبع: خبر آنلاین

9 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *