آن هوادار می‌تواند از منشا شکایت کند

آن هوادار می‌تواند از منشا شکایت کند


میثم بهرامی: در یک هفته گذشته سه اتفاق عجیب برای سه نفر از اهالی فوتبال ایران رخ داده است. یکی از این اتفاقات درگیری علیرضا حقیقی با خطیر، یکی از اعضای باشگاه استقلال بود. درگیری منشا با یک هوادار هم دیگر اتفاق بود و آخرین مورد، ماجرای فرهاد مجیدی و مامور پلیس بود که هر سه اتفاق، سر و صدای زیادی به پا کرد.

در میان تمام این اتفاقات، ماجرای منشا و هواداری که موهای او را کشید، فوتبالی تر بود و واکنش کمیته اخلاق را هم به دنبال داشت. البته علیرضا حقیقی هم بابت درگیری با خطیر، محروم شده اما او که فعلا تیمی ندارد و اصلا در ایران بازی نمی کند، احتمالا از این محرومیت چندان هم ناراحت نشده است.

با رضا حسن زاده معاون پیشین کمیته وضعیت بازیکنان درباره این سه اتفاق و دستور موقت کمیته اخلاق مبنی بر محرومیت منشا و علیرضا حقیقی گفت و گو کرده ایم.

* منشا و علیرضا حقیقی با دستوری موقت، از همه فعالیت های فوتبالی تا اطلاع ثانوی محروم هستند. این حکم برای منشا قابل بحث‌تر است. از دیدگاه حقوقی این حکم درست است؟

من فیلمی را درباره درگیری منشا ندیده ام. اگر هم فیلمی وجود داشته باشد، در تصاویر مشخص نیست آن هوادار دقیقا چه حرکتی انجام می دهد. شنیده هایی وجود دارد که تماشاگری که آن اطراف بوده، شیطنتی کرده است. کاری که آن تماشاگر هم انجام داده، به خوبی در ویدیو مشخص نیست. اگر آن فرد کاری که گفته می شود را انجام داده باشد، در قالب کیفری و عناوین شکایت و غیره نمی گنجد. نه ضرب و شتم است، نه توهین و نه هیچ چیز دیگری. کار زشتی بوده که می تواند برخوردی انضباطی با او داشت، مثلا مدتی از ورود به استادیوم منع شود. اما از لحاظ قوانین کیفری، در قالب خاصی نمی گنجد. اگر منشا چنین حرکاتی را انجام داده باشد، این اقدامات بار سنگین تری دارد. شاید اگر این مورد را یک فرد عادی انجام می داد، اتفاق خاصی نمی افتاد اما همه جا دنیا برخوردی مشابه با برخورد کمیته اخلاق را دارند. اگر درون زمین چنین اتفاقی رخ می داد، کمیته انضباطی هم می توانست در این جنجال ورود کند اما چون خارج از مستطیل سبز بود کمیته اخلاق به آن ورود کرد.

*قانون درباره منشا چه می گوید؟

کمیته اخلاق صلاحیت دارد نسبت به این موضوع رسیدگی کند. آن هوادار هم حق دارد از این اتفاق شکایت کیفری کند اما منشا نمی تواند از آن هوادار شکایت کند. اتفاقی که رخ داد، از لحاظ رسانه ای خیلی بد بود اما در چارچوب قوانین کیفری نمی گنجد. کمیته اخلاق باید درباره این اتفاق اظهار نظر کند. این اتفاق در قالب هیچ کدام از عناوین کیفری نمی گنجد. کمیته اخلاق صالح ترین گزینه ای است که می تواند به این اتفاق رسیدگی کند.

*آیا محرومیت سنگینی در انتظار منشا است؟

مقررات کمیته اخلاق دست کمیته را برای اتخاذ تصمیم باز گذاشته است ولی یقینا اگر مجازاتی مقرر شود باید متناسب با اقدام منشا و تاثیر آن باشد. همه چیز در اختیار ضابط قانون است. اعضای کمیته اخلاق می توانند محرومیت یا جریمه بازیکنان را مشخص کنند و دستشان برای اعمال این قانون باز تر است.

*با توجه به همین قوانین، نمی توانیم برای سرنوشت منشا اتفاقی را پیش بینی کرد؟

در کمیته اخلاق دایره تنبیهات و مجازات ها گسترده بوده و شامل تنبیهات مقرر در آیین نامه انضباطی، اساسنامه و آیین نامه کمیته اخلاق است. این که کمیته اخلاق به کدام یک از مواد این آیین نامه اتکا کند، به تشخیص مسئولان کمیته اخلاق بازمی گردد. من هنوز نمی دانم کمیته اخلاق از کدام ماده برای بررسی شرایط منشبا استفاده خواهد کرد.

*این کاری که امسال منشا کرد، با حرکت سال گذشته خانزاده چه تفاوتی دارد؟

تفاوت این دو در الفاظی است که خانزاده به کار برده است. رفتار او زننده تر بود. در فیلمی که از منشا مشخص شد، کلامی از زبان او خارج نمی شود. من فکر نمی کنم محرومیت شدیدی که برای خانزاده اعمال شد برای منشا هم لحاظ شود.

*استقلال سه شنبه با الدحیل بازی دارد. آقای تورک گفت منشا تا اطلاع ثانوی از حضور در همه فعالیت های فوتبالی استقلال محروم است. محرومیت او شامل بازی در لیگ قهرمانان آسیا هم هست؟

خیر ارتباطی ندارد. این اتفاق در لیگ برتر رخ داده و ارتباطی با لیگ قهرمانان آسیا ندارد. صلاحیت بررسی این اتفاق در سطح آسیا برعهده کنفدراسیون فوتبال آسیا است.

*وضعیت علیرضا حقیقی چگونه است؟ او نه باشگاهی دارد و نه در تیم ملی بازی می کند. این محرومیت اصلا برای او تغییری در وضعیت حرفه ای اش ایجاد خواهد کرد؟

او در هیچ تیمی بازی نمی کند و این محرومیت بیشتر جنبه کیفری دارد تا جنبه انضباطی. او درگیر شده و از الفاظ زشتی استفاده کرده است. اما این اتفاق می تواند با دخالت مراجع قضایی همراه باشد. ورود کمیته اخلاق به مجامع فوتبالی ارتباط دارد اما حقیقی چون هیچ باشگاهی در ایران و جهان ندارد، حکم کمیته اخلاق بی فایده است. اگر او را دو سال از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم کنند، مشخص نیست این محرومیت چه فایده ای دارد. سه عنوان مجرمانه برای حقیقی وجود دارد؛ بحث ضرب و جرح، توهین و فحاشی و نشر اکاذیب در پرونده او باز است. روایت هایی که درباره اتفاق علیرضا حقیقی منتشر شده با یکدگیر تضاد دارند.

*درباره فرهاد مجیدی کمیته اخلاق هم فهمید که نباید در این قضیه ورود می کرد؟!

این که هر اتفاقی برای یک فوتبالیست یا اهالی فوتبال رخ دهد، به معنای دخالت کمیته اخلاق در آن نیست. به عقیده من، کمیته اخلاق ورود جدی به این موضوع نخواهد داشت. در جهت تهیه فیلم و انتشار آن بدون اطلاع مامور مذکور، از منظر نقض حقوق شهروندی و جنبه کیفری آن، اقدام قانونی قابل تصور است.

43 43

منبع: خبر آنلاین

9 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *