تخلیه منازل پر خطر روستای حسین آباد کالپوش، اینبار به خاطر رانش زمین

تخلیه منازل پر خطر روستای حسین آباد کالپوش، اینبار به خاطر رانش زمین


 بر اساس برآوردهای اولیه ساکنان حدود 200 منزل مسکونی برای جلوگیری از خط جانی و مالی باید محل سکونت خود را تغییر دهند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان از استقرار تیم ویژه پژوهشکده سوانح طبیعی ایران در روستای حسین آباد کالپوش برای بررسی تخصصی علل بروز رانش ها خبر داد.
علیرضا فلاحی با بیان اینکه اولویت نخست مدیریت بحران در منطقه، خروج ساکنان در معرض آسیب ساختمان های در حال تخریب برای حفظ جان و انتقال وسایل و مایحتاج اصلی زندگی است تصریح کرد : تا کنون به 120 خانواده اخطار تخلیه داده شده است که حدود 80 درصد آنان نقل مکان کردند.
به گفته وی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تمهیدات بلند مدتی در نظر گرفته است تا بعد از مکان یابی منطقه مستعد ساخت و ساز، حمایت های مالی جهت احداث واحد های مسکونی جدید و مقاوم در قالب تسهیلات کم بهره صورت گیرد.
ایرج رئیسیان مدیر کل مدیریت بحران استانداری سمنان نیز از هماهنگی های ملی برای تامین و پرداخت اجاره بهاء کوچ اجباری ساکنان حسین آباد کالپوش خبر داد.
از اواخر بهمن ماه پارسال روند تدریجی تخریب منازل مسکونی در این منطقه با افزایش فرو نشست ها آغاز شد و در دو هفته گذشته افزایش یافته است.
هر چند بررسی های کارشناسی و تحقیقی درباره علل رانش زمین در حال انجام است ولی ساکنان روستا رسوخ و فشار آب پشت سد کالپوش در اثر افزایش بارندگی ها را به لایه های زیر سطحی روستا علت بروز این مشکل می دانند، در حالیکه مسئولان استانی و ملی احتمال نقص سد کالپوش و اثر تخریبی آن را رد می کنند.

۴۲۴۲

منبع: خبر آنلاین

9 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *