روحانی : از برجام خارج نشدیم و پیام‌مان به دنیا پیام صلح است

روحانی : از برجام خارج نشدیم و پیام‌مان به دنیا پیام صلح استبه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنانی در حاشیه جلسه هیات دولت که مستقیم پخش می‌شد با گفتن این جمله که ۷ ماه قبل در شورای امنیت گفتم سیاست ما تعهد در برابر تعهد، تصمیم در برابر تصمیم، تعهد در برابر تعهد و تهدید در برابر تحریم است.
او گفت:« امروز روز پایان برجام نیست، روز گام جدید در برجام است. ما یکسال صبر کردیم . حالا موقع گام جدید در برجام است.»
 حسن روحانی رو به مردم گفت:«یک سال از خروج غیر قانونی آمریکا از توافق برجام و زیر پا گذاشتن قطعنامه شورای امنیت ملل است و امروز مصمم هستیم تا یک تصمیم راهبردی را به عرض ملت ایران برسانیم.»او ادامه داد:«اساس برجام یک تصمیم راهبردی بود نه تصمیم جناحی و دولتی و فردی.تصمیم ملی و کل نظام بود و مردم ما هم بعد و قبل از برجام پای صندوق رای امدند و این را تایید کردند هم در سال ۹۲ که از دولت خواستند خلاقیت جدیدی را برای مسایل سیاسی به وجود آورد که اسمش را ما تدبیر می‌گذاریم.»
او سپس دشمنان خارجی برجام را شفاف معرفی کرد و گفت:«از آغاز توافق برجام دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند. یعنی تندرو امریکا و صهیونیسم و ارتجاع منطقه همه آنهایی که ضد برجام بودند را تشکیل می‌دادند. 
اما دشمنی با برجام مخصوص صهیونیسم ها و ارتجاع و تندرو های امریکا بود و برجام به نفع منطقه و به ضرر دشمنان ایران بود.»
روحانی با به چالش کشیدن نوع انتخاب ترامپ در انتخابات آمریکا گفت:«
بعد از روی کار آمدن دولت جدید که مجموعه ی انتخابات که شرایط نامتعارف در امریکا بود . همین ها با  شعار صلح از مردم رای گرفتند. با شعار این که ما به نفع ملت امریکا کار می‌کنیم ،رای گرفتند اما متاسفانه به تعهدات خودشان هم عمل نکردند. »
روحانی با اشاره به گروه «ب» در کاخ سفید گفت«گروهی تندرو در کاخ سفید حتی اختیار کار را از شخص رییس جمهور گرفته است نه تنها از شیوه فعلی امریکا مردم منطقه رنج می برند که بلکه دوستان آنها یعنی کانادا و اروپا و مکزیک هم در رنج هستند .همه شرکت های تجاری و همه کارافرینان در رنج اند و صهیونیسم  و گروه ایپک و این تندروها هستند که دارند خوشحال می‌شوند.»
او سپس از این گفت که چرا ایران تصمیم به اقدام جدید در برجام گرفته است:«آمریکا یک سال قبل از برجام خارج شد که تابستانی سخت برای ایران بسازد.نقطه عطف شان فشار ۱۳ آبان بود. می خواستند کریسمس را بدون این که جشن ۴۰ سالگی انقلاب وجود داشته باشد در ایران جشن بگیرند. ولی ایران در زمین امریکا بازی نکرد . تمام برنامه‌های‌شان شکست خورد.»
او ادامه داد:«وقتی دوستان با پیام و حضوری درخواست کردند به  آنها مهلت دهیم . پاسخ مثبت دادیم . ما به آنها مهلت دادیم به دلیل آنکه اتمام حجت کنیم و مردم بدانند حساب شده عمل می کنیم .می‌دانیم برجام چقدر مهم است و ویرانی برجام چقدر خسارت بار است . ما پاسخ مثبت دادیم و قرار بود چند هفته و چندماه صبر کردیم و باز مهلت دادیم به آنها و بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام ۴ نوبت با ۵ کشور باقی مانده در برجام مذاکره کردیم. پس ساز و کار برجام را استفاده کرده و مذاکره کردیم و قدم ها را برداشتیم.دوستان ما قدم ناکافی برداشتند و اروپاییان با زبان مواضع خوبی داشتند. من یک بار درباره سال‌های ۸۲ هم گفتم چیزی که باعث شد توافق نکنیم، این بود که اروپایی ها آمریکا را کدخدا می‌دانند.»
او درباره گام‌های جدید در برجام گفت:«سیاست ما این بود.تعهد دربرابر تعهد، تحریم در برابر تحریم و تصمیم در برابر تصمیم.»
روحانی در طول سخنانش بارها تاکید کرد که ایران بنای خروج از برجام را ندارد و سپس درباره هزینه‌هایی گفت که ایران در راه مقابله با ترانزیت مواد مخدر به عنوان صف اول می دهد.
او در ادامه گفت که دو تصمیم از امروز توسط ایران گرفته شده، یکی عدم فروش اورانیوم غنی شده و دیگری و عدم فروش آب سنگین.
او سپس در بخش پایانی سخنانش به عنوان اتمام حجت گفت فرصتی ۶۰ روزه به طرف مقابل می دهیم. اینکه آماده مذاکره هستیم اما بعد از این ۶۰ روز ایران گام بعدی را بر می دارد و غنی‌سازی از سر گرفته می شود.

این خبر در حال تکمیل است

2323

منبع: خبر آنلاین

7 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *