ازدواج پرسرو صدای مهدی هاشمی؛ «مرد دو زنه» را می‌شود زندان انداخت؟

ازدواج پرسرو صدای مهدی هاشمی؛ «مرد دو زنه» را می‌شود زندان انداخت؟اخیرا مهدی هاشمی، در نامه ای درباره ازدواج دوم خود، توضیح داده است. از قدیم در کشور ما معروف بود که بدون رضایت همسر اول، مرد نمی تواند زن دوم دائم، اختیار کند. این موضوع برخاسته از ماده 17 قانون حمایت از خانواده مصوب 1353 بود و نکته اینجاست که قانون مزبور توسط قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 نسخ نشده است، این ماده درباره مجازات حبس مردی که تجدید فراش کرده تعیین تکلیف کرده بود: «‌هرگاه مردی با داشتن همسر بدون تحصیل اجازه از دادگاه مبادرت به ازدواج نماید به حبس جنحه‌ای از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد، همین مجازات مقرراست برای عاقد و سردفتر ازدواج و زن جدید که عالم به ازدواج سابق مرد باشند. در صورت گذشت همسر اولی، تعقیب کیفری یا اجرای مجازات فقط درباره مرد و زن جدید موقوف خواهدشد. …»

باید دانست این ماده قانون قدیمی توسط قانون جدید حمایت از خانواده نسخ نشده است ولی نکته اینجاست که در نظریه شماره 1488 مورخ نهم مردادماه 63، فقهای شورای نگهبان، مجازات حبس را برای دو طرف عقد و عاقد و سردفتر، غیر شرعی اعلام کرده و نوشته اند: «مجازات متعاقدین و عاقد در عقد ازدواج غیررسمی مذکور در … ماده 17 قانون حمایت خانواده شرعی نمی باشد.»

به بیان دیگر، فقهای شورای نگهبان، مجوز تجدید فراش برای مردان را بدون توجه به رضایت و اجازه همسر اول، صادر کرده اند. از این رو، کسی نمی تواند یقه مهدی هاشمی یا هر مرد دیگری را درباره ازدواج دائم دوم بگیرد، هر چند قطعا از نظر اخلاقی ممکن است بخشی از جامعه در این باره نظر دیگری داشته باشد.

231

منبع: خبر آنلاین

5 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *