در دیدار پوتین و رئیس جمهور چین چه گذشت؟

در دیدار پوتین و رئیس جمهور چین چه گذشت؟ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در دیدار با شیء جین پینگ رئیس جمهوری چین در کاخ کرملین اظهار کرد: دیدار شما از روسیه عنصری کلیدی در روابط روسیه و چین است.

وی با بیان اینکه این دیدار نه فقط اهمیت نمادین برای ما دارد، تصریح کرد: محتوای دیدار شما و مذاکرات دوجانبه از اهمیت بالایی برای دو کشور برخوردار است.

پوتین خاطرنشان کرد که این دیدار به مناسبت هفتادمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک بین مسکو و پکن برگزار می‌شود واتحاد شوروی یک روز پس از تأسیس کشور چین، آن را به رسمیت شناخت.

وی افزود: با مشارکت شما روابط روسیه و چین در سال های اخیر به سطح عالی و بی سابقه رسیده است و امیدواریم این روابط برای توسعه همکاری‌های بین ملت‌های دو کشور بکار گرفته شود.

پوتین در ادامه خطاب به رئیس جمهوری چین گفت: من و شما افزایش سطح مبادلات بازرگانی دو کشور به سطح ۱۰۰ میلیارد دلار را هدف قرار داده بودیم و سال گذشته به ۱۰۸ میلیارد دلار رسیدیم، امسال هم تاکنون نسبت به سال گذشته در این زمینه شاهد رشد هستیم.

رییس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: اطمینان دارم این سفر تحرک جدید به روابط دو کشور خواهد بخشید.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز با اشاره به دیدارهای خود با همتای روسی در مناسبت‌ها و کشورهای مختلف از حضور پوتین در همایش طرح یک کمربند و یک مسیر که در ماه آوریل در چین برگزار شد، قدردانی کرد.

وی افزود: اتحاد جماهیر شوروی نخستین کشوری بود که چین را به رسمیت شناخت و روابط دو کشور آزمون‌های جدی را پشت سر گذاشته و هم اکنون به سطح عالی رسیده است.

شیء جین پینگ با بیان اینکه ملت‌های چین و روسیه مسئولیت بزرگی را در توسعه روابط دوجانبه بر دوش سران خود گذاشته‌اند، افزود: هیچ مرزی برای تکامل روابط دو کشور وجود ندارد.

وی ادامه داد: اطمینان دارم این دیدار به موفقیت‌های برجسته جدیدی منجر شود.

پوتین در ادامه دیدار از رئیس جمهوری چین برای سفر به روسیه به منظور شرکت در همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ قدردانی کرد.

ادامه این دیدار بدون حضور خبرنگاران در کاخ کرملین جریان دارد.

یوری اوشاکوف دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه روز گذشته اعلام کرده بود که در دستور کار دیدار ولادیمیر پوتین و شیء جین پینگ رؤسای جمهوری روسیه موضوعات مهم دستور کار بین المللی از جمله موضوع ایران، مساله کره شمالی و بحران ونزوئلا قرار دارد.

23310311

منبع: خبر آنلاین

8 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *