نظر شما راجع به این عکس چیست؟/جان دادن اولین رئیس جمهور غیرنظامی مصر در قفس

نظر شما راجع به این عکس چیست؟/جان دادن اولین رئیس جمهور غیرنظامی مصر در قفس


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد مرسی رئیس جمهور مصر از حزب عدالت و توسعه شاخه اخوان المسلمین روز گذشته به دلیل اتهاماتی که از سوی دادستانی قاهره متوجه اون شده بود در فقس بازجوی این دادگاه در گذشت. این اتهامات مربوط به پسا بهار عربی بود که برخی از روشنفکران مصری از او به عنوان انقلاب نان یاد می کنند. محمد مرسی سال 2012 در مرحله دوم انتخابات بر احمد شفیق پیروز شد و سکان ریاست جمهوری مصر را به عهده گرفت. دولت او یکسال بیشتر دوام نداشت، در سالگرد انتخابات یعنی ژوئیه 2013 با کودتای ارتش برکنار و زندانی شد. اتهامات او کشتار مردم در تظاهرات بود. اما حامیان مرسی می گویند کشتار از سوی السیسی رئیس جمهور وقت مصر صورت گرفت. پس از زندانی شدن مرسی در مصر حمام خون به راه افتاد و مردم این کشور خصوصا حامیان اخوان ها شاهد کشتار فجیعی بودند و بسیاری نیز زندانی شدند.

*در مصر رسم است که زندانیان قبل از اعدام لباس قرمز بر تن می کنند، این تصویر از مرسی برای روزی است که برای او حکم اعدام صادر شد و وی با لباس اعدام در دادگاه حاضر و به دوربین ها علامت پیروزی نشان داد.

برخی از مرسی به عنوان حامی سلفیان و داعش یاد می کنند. برخی او را دمکوکراسی خواه ، برخی می گویند او شیفیته لیبرالیسم آمریکایی بود. مرگ رئیس جمهور مخلوع مصر بحث مفصلی در شبکه های اجتماعی درباره تفکر او و سیاست خارجی اش خصوصا در برخورد با ایران بسیار داغ شده است.

شما کاربران خبرآنلاین نیز می توانید نظر خود را در قالب کامنت درباره این تصویر زیر همین خبر برای خبرگزاری خبرآنلاین ارسال کنید.

310 50

منبع: خبر آنلاین

6 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *