ارزیابی و جمع‌بندی ظریف از سفر ۲ هفته‌ای به قاره‌های آمریکا و آفریقا

ارزیابی و جمع‌بندی ظریف از سفر ۲ هفته‌ای به قاره‌های آمریکا و آفریقا


به گزارش خبرآنلاین، ظریف در توئیترش نوشت:

” پس از حضور در سازمان ملل و قاره آمریکا، در چهارمین مقصد سفر در داکار در سنگال، با رئیس‌جمهور ماکی سال، وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان مذاکرات مهمی درباره روابط دوجانبه انجام شد و بر ارزش زیادی که ما برای روابط با آفریقا قائلیم، تاکید کردم.”

لازم به ذکر است که ظریف بیست و دوم تیرماه به منظور شرکت در نشست سالیانه مقام های عالی رتبه شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد عازم نیویورک شد. وی در جریان این سفر با وجود محدودیت های که دولت آمریکا برای وی ایجاد کرده بود توانست با رسانه هایی چون بی بی سی، سی ام بی سی، سی ان ان، بلومبرگ و پی بی اس گفت و گو کند.

وی علاوه بر سخنرانی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار و در خصوص ایجاد محدودیت آمریکا برای کارکنان نمایندگی ایران نزد سازمان ملل، تنش در منطقه، توقیف غیرقانونی کشتی حامل نفت ایران توسط انگلیس و کاهش تعهدات برجامی با وی دیدار و گفت وگو کرد.

ظریف در ادامه تور دیپلماتیک خود راهی کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد و در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد. وی در جریان این سفر با مقام های این کشور چون دلسی رودریگرز معاون اول رئیس جمهوری و نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا دیدار کرد.

وی در ادامه راهی نیکاراگوئه شد و با «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری و «گوستاوو پورراس کورتس» رئیس مجلس این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

ظریف همچنین صبح سه شنبه به وقت محلی راهی بولیوی شد و با «اوو مورالس» رئیس جمهوری و «دیگو پری روریگز» وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین پس از اتمام سفرهایش داکار را به مقصد تهران ترک کرد.

310311

منبع: خبر آنلاین

5 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *