انگلیس سفیر چین را احضار کرد

انگلیس سفیر چین را احضار کرد


گنگ شوانگ، سخنگوی وزیر خارجه چین ساعاتی پیش در واکنش به هشدار اخیر همتای انگلیسی خود اعلام کرده بود: «ظاهراً هانت همچنان رویای شکوه استعمار نابودشده انگلیس و عادت ناشایستِ از بالا به پایین نگاه‌کردن به کشورهای دیگر را در سر دارد.»

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس امروز سه‌شنبه به چین هشدار داد که چنانچه پکن بدعهدی کند و به قول خود در حفظ آزادی‌های مستعمره‌ی پیشین لندن عمل نکند، پیامدهای جدی در انتظار این کشور خواهد بود.

تنش‌های سیاسی میان لندن و پکن بر سر هنگ کنگ بالا گرفته و دو طرف یکدیگر را به مداخله و نقض قوانین بین المللی متهم می‌کنند.

پیش از این ترزا می‌، نخست وزیر انگلیس نیز ضمن جانبداری از معترضان در هنگ کنگ دولت چین را به نقض خودمختاری هنگ کنگ متهم کرد که واکنش وزارت تند وزارت امور خارجه چین را در پی داشت.

هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ از استعمار انگلیس خارج شد و به جمهوری خلق چین پیوست. این کشور هم‌اکنون تحت فرمول «یک کشور، دو نظام» اداره می‌شود که به موجب آن از استقلال نسبی برخوردار است، اما جزئی از خاک کشور چین محسوب می‌شود.

 اعتراض شهروندان هنگ‌کنگی از اواسط خردادماه و در واکنش به تصویب لایحه‌ای جنجالی در پارلمان آغاز شد. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را تسهیل می‌کند؛ اما معترضان می‌گویند تصویب این لایحه استقلال هنگ‌کنگ را به خطر می‌اندازد. با تداوم تظاهرات، دولت تصویب این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما اعتراض‌ها و آشوب‌ها همچنان ادامه دارد.

310311

منبع: خبر آنلاین

7 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *