ترامپ به طرز خاصی از واقعیت ها فاصله گرفته است

ترامپ به طرز خاصی از واقعیت ها فاصله گرفته است


به گزارش خبرآنلاین، روز دوشنبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در میان خبرنگاران از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده خبر داد و ضمن این خبر موسوی سخنگوی دستگاه سیاست خارجی به اروپا هشدار داد که 16 تیر گام دوم را برمی داریم.

ار روز دوشنبه تا کنون سران ایران و آمریکا در توئیتر برای هم خط نشان کشیده اند. کاخ سفید در بیانیه ای عنوان کرد: حکومت ایران امروز ذخائر اورانیوم خودش را افزایش داد. دادن اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی ذیل توافق هسته‌ای اشتباه بود.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این ادعا در توئیت خود تنها به یک کلمه تمسخر آمیز بسنده کرد و نوشت: جدی؟

اما واکنش ها به اینجا ختم نشد و حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در اظهاراتی به مقام های آمریکا متذکر شد: اگر آمریکا از کلمه آتش خیلی می‌ترسد پس نباید شعله‌ را روشن کند و خاموش کردن این آتش تنها بازگشت به تعهدات و مصوبات سازمان ملل است. روحانی افزود: آمریکایی‌ها آتش‌بازی در منطقه را یکسال است که آغاز کرده‌اند و در حالی که به دنبال آتش افروزی هستند، می گویند بازی با آتش خطرناک است!

در ادامه نیز اظهارات رئیس جمهور کشورمان با واکنش توئیتری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مواجه شد. وی در توئیتی نوشت: ایران تهدید تازه‌ای کرده است. روحانی می‌گوید اگر توافق هسته‌ای تازه‌ای نباشد، آن‌ها اورانیوم را تا “هر میزانی که بخواهیم” غنی می‌کنند. ایران، مراقب تهدیداتت باش! ممکن است برگردند و تو را طوری بگزند که تا الان کسی اینطور گزیده نشده است.

در همین حال وزیران خارجه کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره افزایش ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ایران بیانیه‌ای مشترک صادر کردند و نسبت به این اقدام ابراز نگرانی کردند.

اما فارغ از واکنش های مقام های مختلف «ریچارد سوکولوسکی» کارشناس ارشد برنامه اوراسیا و روسیه اندیشکده «کارنگی» و «آرون دیوید میلر» تحلیلگر اندیشکده «ویلسون» آمریکا طی تحلیلی به بررسی راهبرد آمریکا در قبال ایران پرداخته اند. این دو تحلیل گر با توجه به دیدگاه های عجیب و غریب ترامپ درباره بحران کنونی در روابط ایران و آمریکا معتقدند که او به طرز خاصی از واقعیت ها فاصله گرفته است. 

در ادامه این تحلیل آمده است: در حال حاضر، البته، خطر واقعی این است که ایران و آمریکا وارد بازی شوند که هیچیک نمی خواهد دیگری برنده شود و هیچ طرفی به دنبال کنترل اوضاع نیست. کمربندها را محکم ببندید: جاده پیش رو می تواند دست اندازهای زیادی داشته باشد.

این تنها بخشی از واکنش های جهانی و تحلیل ها نسبت به اقدام ایران بود. بسیاری از شبکه های خبری و همچنین تحلیل گران قصد ایران برای افزایش ذخایر اورانیوم را مورد تجزیه تحلیل قرار دادند که برای خواندن جزئیات کامل (اینجــــــــــــا) کلیک کنید.

310311

منبع: خبر آنلاین

5 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *