دلیل ترس مجلسی‌ها از اضافه شدن به تعداد نمایندگان

دلیل ترس مجلسی‌ها از اضافه شدن به تعداد نمایندگانبه گزارش خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برخی افراد پیش‌بینی می‌کنند که شاید مشارکت در انتخابات کم باشد ولی ما پیش‌بینی‌ غیر از این داریم.

وی با توجه به مشکلات اقتصادی پیش‌آمده در کشور گفت: مشکلات معیشتی و سختی‌های اقتصادی که مردم این روزها با آن روبه‌رو هستند خیلی سخت است و فشار زیادی به مردم وارد می‌شود.

اهم اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌دلیل اینکه محلی است و همه به ظرفیت‌های محلی توجه دارند، معمولاً با شور و نشاط خاصی برگزار می‌شود.

*( درباره برگشت مصوبه مجلس در ارتباط با قانون انتخابات): ایراد اصلی شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات بود. در صورتی که سایر موارد به‌صورت یک بحث جدا به شورای نگهبان ارسال شده بود، قطعاً مورد تأیید و تصویب قرار می‌گرفت.

*طبق قانون هر 20 سال یک مرتبه باید به تعداد نمایندگان مجلس افزوده شود. بعضی از نمایندگان به‌دلیل اینکه از ریزش رأی خود ترس دارند، جلوی این طرح مخالفت می‌کنند و نمی‌گذارند اجرایی شود.

*( درباره طرح ممنوعیت حضور نمایندگان با سابقه سه دوره متوالی در مجلس در انتخابات): با توجه به اینکه برای ریاست جمهوری در قانون بیان شده که یک نفر نمی‌تواند بیش از دو دوره متوالی رئیس جمهور باشد ولی در ارتباط با نمایندگان نیامده، پس محدودیتی وجود ندارد.

*ضمن اینکه کشورهای دیگر هم ‌برای نمایندگی مجلس محدودیت قائل نمی‌شوند چون اولاً اینها در دوره‌هایی بودند و تجربه کسب کرده‌اند و ثانیاً این کار فایده خاصی هم ندارد چون اگر فردی یک دوره نباشد می‌تواند دور بعد برگردد و خیلی اثر خاصی نداشت.

2727

منبع: خبر آنلاین

6 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *