طرح ائتلاف جهانی در تنگه هرمز چه هدفی دارد؟

طرح ائتلاف جهانی در تنگه هرمز چه هدفی دارد؟


«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس در گفت وگو با این شبکه نسبت به تحولات منطقه ابراز نگرانی و تصریح کرد که این کشور با دقت اوضاع را زیر نظر دارد.

روزنامه انگلیسی تایمز دیروز چهارشنبه خبر داد که یک ناوچه انگلیسی یک نفتکش را که برای خروج از خلیج فارس به دلیل نگرانی از توقیف شدن مردد بود، هنگام عبور از تنگه هرمز به سمت دریای عمان همراهی کرد.

شبکه المیادین نیز به نقل از منابع امنیتی انگلیس گزارش داد: روزانه ۱۵ تا ۳۰ کشتی با پرچم انگلیس در خلیج فارس تردد دارد که از این تعداد سه کشتی در روز از تنگه هرمز عبور می کند.

سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس امروز گفت: این کشور نگران اقدام ایران برای توقیف نفتکش انگلیسی است و به گفت و گو با مقامات ایران برای کاستن از تنش‌ها در این منطقه ادامه می‌دهد.

«پنی موردنت» وزیر دفاع انگلیس هم با صدور بیانیه‌ای از تلاش‌های ادعایی خدمه ناوچه انگلیسی موسوم به «مونتروز» تمجید کرد و مدعی شد که اقدام آنها در راستای قوانین بین الملل صورت گرفته است.

ادعای این مقام‌های انگلیسی درخصوص اقدام ایران برای توقیف نفتکش انگلیسی در آب‌های خلیج فارس درحالی مطرح می‌شود که روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه با انتشار اطلاعیه‌ای، ادعای های مطرح شده مبنی بر تلاش شناورهای نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس را تکذیب کرد.

این در حالی است که امروز پنتاگون از تشکیل یک ائتلاف با کشورهای منطقه برای امنیت نفتکش ها در تنگه هرمز خبر داد.

در اینباره الجزیره به نقل از پنتاگون خبر از ایجاد گشت‌های ویژه نظامی با حضور کشورهای حاشیه خلیج فارس برای پشتیبانی از کشتی‌های نفتی داد.

جوزف دانفورد ، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا  قبل از تشکیل ائتلاف در جمع خبرنگاران گفته بود:« با شمار زیادی از کشورها تماس گرفتیم تا ببینیم آیا می توانیم با یکدیگر ائتلافی تشکیل دهیم که آزادی دریانوردی در تنگه هرمز و آبهای اطراف را تضمین کند. »
خبرگزاری ژاپنی ان اچ کی ژاپن گزارش داد: ماه گذشته به دو کشتی نفت کش که تحت مدیریت شرکت ژاپنی بودند ، در تنگه هرمز حمله شده و به همین جهت نگرانی ها در خصوص حفظ امنیت تنگه هرمز افزایش یافته است. ارتش آمریکا به منظور مقابله با چنین وضعیتی اعلام کرد ، تشکیل ائتلافی متشکل از کشورهای متحد را دست بررسی دارد.
کوتارو نوگامی ، معاون دبیر ارشد کابینه ژاپن ، در مصاحبه مطبوعاتی در همین راستا با اشاره به اینکه:« می خواهم از اظهار نظر در خصوص این خبر [ تشکیل ائتلاف برای حفظ امنیت تنگه هرمز ] خودداری کنم »‌ اظهار داشت:«‌ تعمیق افزایش تنش در منطقه خاورمیانه بسیار نگران کننده است. امنیت انرژی برای کشور ما اهمیت حیاتی دارد و بسیار مهم است. همچنین امنیت انرژی برای رونق و صلح جامعه بین المللی هم بی نهایت حائز اهمیت است. ما ضمن همکاری با کشورهای ذینفع و پیش از همه آمریکا ، در صددیم تلاش دیپلماتیک برای ثبات اوضاع و کاهش تنش در منطقه خاورمیانه را پیگیری کنیم. »

طرح واشنگتن برای کنترل تنگه هرمز!

در اینباره صابر گل عنبری کارشناس مسائل خاورمیانه و پژوهشگر غرب آسیا در تحلیلی که برای خبرآنلاین فرستاده است نوشت:

واشنگتن سه روز پیش اعلام کرد که به دنبال تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی و منطقه‌ای برای تضمین امنیت دو آبراه حیاتی تنگه هرمز و باب المندب است؛ طرحی که تنش‌ها را وارد فازی خطرناک خواهد کرد.
این اعلان همزمان با طرح اتهاماتی به سپاه مبنی بر تلاش برای توقیف یک نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز بیشتر مورد توجه قرار گرفته و بحث تشکیل این ائتلاف را جدی‌تر کرده است.

در واقع تلاش آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف جهانی برای تامین امنیت این آبراه‌ها می‌تواند دو انگیزه و هدف در پس خود داشته باشد:

۱- تلاش آمریکا برای کنترل تنگه هرمز در دراز مدت و خارج ساختن آن به تدریج از نظارت نیروهای نظامی ایران. هم اکنون با توجه به عمیق‌تر بودن طرف ایرانی تنگه هرمز عبور و مرور کشتی‌ها از آن و تحت نظارت سپاه پاسداران انجام می‌شود. اگر واقعا چنین هدف بلندمدتی در کار باشد، نشانه نخست آن پس از تشکیل ائنلاف می‌تواند عدم پاسخگویی کشتی‌های آمریکایی به سوالات معمولی نیروی دریایی ایران در هنگام عبور از این تنگه باشد.

۲- با توجه به عزم جدی ترامپ برای تصفیر صادرات نفتی ایران جهت نتیجه بخشی تحریم‌ها، احتمالا دولت آمریکا می‌خواهد در آینده نزدیک وارد فاز عملی برخورد با نفتکش‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی شود؛ البته این رویکرد با توقیف نفتکش روسی حامل نفت ایران به وسیله انگلیس در جبل طارق کلید زده شده است. از این رو بیم دارند که ایران این کار را در آب‌های منطقه تلافی بکند و به اقداماتی دست بزند؛ به همین خاطر با تشکیل یک ائتلاف تنش‌زا می‌خواهند نوعی بازدارندگی ایجاد کنند.

اما در این میان، آمریکا از تهدیدات پیشین ایران برای بستن تنگه هرمز و جلوگیری از صادرات نفت منطقه و غیره به شکل حساب شده‌ای برای تحریک دیگر کشور بهره‌برداری می‌کند.
به نظر می‌رسد این تهدیدات با هدف ایجاد یک بازدارندگی و جلوگیری از تحریم کامل نفتی ایران بیان شد؛ اما حالا که این تحریم صورت گرفته و حوادثی هم در منطقه علیه نفتکش‌ها روی داده است، دولت آمریکا به دنبال بهره‌برداری از اوضاع و تشدید تنش‌های آبی جهت تشکیل یک ائتلاف و اجماع است.

همچنین رضا نصری کارشناس سیاست خارجی در توئیتر خود در اینباره نوشت: آیا این حق را برای ایران قائل خواهید شد که نفتکش‌های بریتانیایی را توقیف کند با این توجیه که آن‌ها ناقض تحریم‌هایی بوده‌اند که مجلس ایران علیه عربستان سعودی بخاطر جنایات جنگی در یمن به تصویب رسانده است؟ برای یکی از دوستان می‌پرسم!

310 310

منبع: خبر آنلاین

5 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *