شما نظر دادید؛ بخشش محمدعلی نجفی تصمیمی صحیح یا اقدامی مشکوک؟

شما نظر دادید؛ بخشش محمدعلی نجفی تصمیمی صحیح یا اقدامی مشکوک؟به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدعلی نجفی بخشیده شد. این شهردار و وزیر سابق که پس از به قتل رساندن همسر خود به قصاص محکوم شده بود، رضایت خانواده میترا استاد را جلب کرد. برادر میترا استاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «به واسطه پادرمیانی بزرگان و  کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و  محمود حاجلویی، پدرم ، مادرم و مهیارمان ، آقای محمد علی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم و امیدواریم آقای محمد علی نجفی در این چند صباح باقیمانده به دور از سیاست به تزکیه نفس بپردازد . اجر همه خیر خواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.»

در این رابطه، در نظرسنجی که توسط خبرآنلاین برگزار شد، کاربران  نظرات متفاوتی داشتند.

عده‌ای از کاربران این اقدام را صحیح و به‌جا دانستند. آنها نوشتند: «با شناختی که از خانواده استاد هست، بخشش قابل انتظار بود. اگر هم قصاص می کردند، حق داشتند ولی خیلی بزرگواری کردند که بخشیدند.» ، «خدا را شکر خوشحال شدم که یک فرد نخبه و مفید بخشیده شد یک وزیر با اینهمه تلاش که در زندگی کرده و به این جایگاه رسیده بود.»، «در عفو لذتی ست که در انتقام نیست.آفرین بر خانواده استاد»، «البته قضاوت بسیار کار بزرگ و سختی است و بخشش نیز کار هر کسی نیست اما چون این فرد یک فرد عادی نبوده و در داخل و خارج از کشور دیده و شنیده می شود به نظرم اگرچه اولیای دم قاتل را بخشیده اند اما مدعی العموم باید برخورد مناسبی داشته باشد زیرا در چنین موقعیت شغلی و مقام این چنین شخصیتی شانس سوء استفاده وجود داشته است و باید عبرتی شود برای دیگر مسئولین محترم.»

اما عده دیگری موضوع را مشکوک می‌دانستند. این کاربران گفتند: «بلایی که قرار بود سر آقای نجفی بیاد اومد. بخشش ارزش سکوت رو نداشت.ای کاش برای ثبت در تاریخ در دادگاه صحبت میکردید آقای نجفی.»، «ماجرای نجفی یک راز و رمز عجیبی دارد که شاید هیچوقت این اسرار فاش نشود. ما در ایران زندگی می کنیم. این ماجرا هر چه ما درباره قتل و قصاص و بخشش می دانستیم را به هم ریخت. ماجرا به همان سرعت که شروع شده بود تمام شد. چرا؟ فقط در یک صورت اتفاقی تا این حد سنگین ممکن است با این سرعت تمام بشود. به این دلیل که همه چیز بر اساس یک طرح قبلی انجام شده باشد.»، «کلا هیچ جاشو باور نکردم از اول قصه تا حالا.»، «ازاولش هم معلوم بود قصاص نمیشه.همه اش یک بازی سیاسی بود وگرنه پرونده اش مثل قتلهای دیگه چندسال طول می کشید.»

از نظر افرادی هم نجفی مرتکب قتل شده و این عمل غیرقابل بخشش است و نحوه رسیدگی به پرونده او را تبعیض آمیز دانستند. آنها نوشتند: «اینکه پرونده آقای نجفی در عرض دو ماه بسته میشه نشان میده در ایران حتی بین یک وزیر قاتل با یک فرد قاتل که مثلا کارمند یا کاسب باشه فرسنگ ها تبعیض وجود دارد.»، «طوری گفتید بخشیده شد انگار با همکلاسیش دعوا کرده بود. ایشان آدم کشته و آدم کشتن بالاترین جنایت است.»، «درست مثل عهد جاهلیت پیش از اسلام. مرد مالک زن است و اختیار زندگی و مرگ او را دارد. منتها در عصر جدید از تهمت‌های کثیف اما محکمه پسند مثل مهدورالدم بودن و مسلمان نبودن و خیال ارتباط با نامحرمان گرفتان و… نیز استفاده می شود…»

برخی هم نظر متفاوتی داشتند. مثلا کاربری نوشت: «همانطور که از قبل قابل پیش بینی بود بدلیل فشار سنگین روانی اطرافیان و هواداران محکوم علیه ، اولیای دم به ناچار قبل از اینکه حکم قطعی پس از چند سالی تحمل حبس از لحاظ جنبه عمومی جرم آماده اجرا گردد و محکوم علیه پای چوبه دار برود و آن موقع رضایت و بخشش خود را اعلام نموده تا شاید محکوم علیه به دلیل تحمل فشار حداکثری متنبه گردد و ذره ای ترس و پشیمانی در رخسار وی مشاهده گردد خیلی زود وارد مصالحه با محکوم علیه شدند تا به نحوی وی را شرمنده بخشش و مصالحه زودهنگام خود نمایند و محکوم علیه هر آنچه از لحاظ مادی و سفارشی و معنوی از دستش بر آید تا پایان عمر نسبت به اولیای دم دریغ نورزد ! پیام اجتماعی این قتل عمد و مصالحه زودهنگام آن این بود که هر دختر یا خانم غیرهمطرازی شایسته این نیست که خود را در معرض کاندیداتوری ازدواج با افراد سیاسی و سلبریتی های خاص قرار دهد چون که ممکن است به اختلاف خورده و در نهایت به سرنوشت مقتول این حادثه دچار شود و به علت فشار روانی سنگین اطرافیان و هواداران محکوم علیه اولیای دم وی ناچار به مصالحه با خون ریخته شده وی گردند ! از قدیم گفته اند “کبوتر با کبوتر باز با باز”.»

۴۷۲۳۷

منبع: خبر آنلاین

3 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *