ژاپن محدودیت‌های صادراتی علیه کره جنوبی را افزایش می‌دهد

ژاپن محدودیت‌های صادراتی علیه کره جنوبی را افزایش می‌دهدخبرگزاری یونهاپ گزارش داد توکیو قصد دارد این هفته فهرست گسترده‌ای از کالاها را که مشمول قوانین سختگیرانه‌تری برای صادرات به کره جنوبی می‌شوند، اعلام کند. در اوایل جولای ژاپن صادرات سه ماه شیمیایی حیاتی در صنایع با فناوری پیشرفته کره جنوبی را مشمول محدودیت‌های صادراتی کرد.

بنابر گزارش یونهاپ، توکیو در نظر دارد حدود هزار و ۱۰۰ ماده که جزء مواد استراتژیک دسته بندی شده هستند را به فهرست محدودیت‌های صادراتی خود اضافه کند. جزئیات مربوط به این فهرست قرار است روز چهارشنبه اعلام شود.

مهمترین عامل ایجاد تنش موجود میان دو کشور، رای سال گذشته دادگاه عالی کره جنوبی بود که شرکت‌های ژاپنی را به جبران خسارت وارده به قربانیان کره‌ای کار اجباری در طول جنگ دو کشور محکوم کرد. در مقابل ژاپن اعلام کرد که این حکم در تناقض با حقوق بین الملل است؛ چرا که خسارت مدنظر دادگاه در جریان اجرای معاهده سال ۱۹۶۵ پرداخت شده است.

بدین ترتیب روابط دو کشور پس از عادی‌سازی آن در سال ۱۹۶۵ به پایین‌ترین سطح در ماه‌های اخیر رسیده، روابطی که ناظران بین‌المللی امیدوارند در جریان دیدار دو ماه آینده سران دو کشور و با میانجی‌گیری آمریکا بهبود یابد. در پی وخامت مناسبات سیاسی میان دو کشور، مردم کره جنوبی به تحریم کالاها و خدمات ژاپنی ترغیب شده‌اند. ژاپن نیز محدودیت‌هایی بر صادرات محصولات دارای فناوری پیشرفته به کره جنوبی وضع کرده و بنابر ادعای سئول در تدارک آغاز جنگ تجاری با این کشور است.

یونهاپ روز دوشنبه گزارش داد سئول تصمیم دارد سرمایه گذاری ۷.۸ میلیارد دلاری را برای راه اندازی تولید صدها کالای استراتژیک مهم انجام داده تا به این صورت وابستگی برخی صنایع خود را به مواد و تجهیزات ساخت ژاپن کاهش دهد.

310311

منبع: خبر آنلاین

3 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *