انتخابات آمریکا چه تاثیری بر رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران دارد؟

انتخابات آمریکا چه تاثیری بر رویکرد کشورهای عربی در قبال ایران دارد؟به گزارش خبرآنلاین، رحمن قهرمانپور درباره اینکه کشورهای عربی در نهایت چه رویکردی را در قبال ایران خواهند داشت گفت: البته پیش بینی این موضوع بسیار دشوار است. ولی اگر ترامپ مجددا در انتخابات پیروز شود کشورهای عربی مجبورند که در برابر ایران کوتاه بیایند و چاره ای نیز جز این ندارند چرا که افزایش تنش در منطقه به ضررشان خواهد بود. ولی اگر در نظر بگیریم که بایدن پیروز شود و سیاست های سنتی آمریکا مجددا احیا شود امارات و عربستان ممکن است که به کاهش تنش با ایران رضایت دهند. متاسفانه در حال حاضر زمینه همکاری های استراتژیک در منطقه وجود ندارد که واقعیتی تلخ است. اگر میزان تجارت کشورهای منطقه با اروپا را در نظر بگیرید در می یابید که سطح تجاری آنان با اروپا به مراتب بیشتر از کشورهای منطقه است. برای مثال قطر را در نظر بگیرید که عمده سرمایه گذاری هایش بیشتر در آمریکا و آمریکای لاتین است و در خاورمیانه سرمایه گذاری اندکی دارد. در مورد عربستان نیز به همین شکل است.

این کارشناس درباره اینکه چرا همگرایی های اقتصادی در منطقه افزایش نمی یابد گفت: دلیل آن هم این است که این کشورها فکر می کنند منطقه از امنیت لازم برای سرمایه گذاری برخوردار نیست. حتی این همگرایی اقتصادی در بین کشورهای عربی نیز وجود ندارد. متاسفانه بحث های امنیتی بر خاورمیانه سایه انداخته تا میزان سرمایه گذاری ها به پایین ترین خود برسد. در آسه آن منطقه گرایی اقتصادی قوی تر از منطقه گرایی سیاسی است. حتی خیلی از این کشورهای عضو آ سه آن با یکدیگر اختلاف داشتند ولی آنها را کنار گذاشتند و به روند منطقه گرایی اقتصادی رسیدند. کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز علاقه دارند که خلیج فارس خود یک منطقه جدا محسوب شود تا منطقه گرایی در آنجا شکل بگیرد. ولی موانع زیاد است.

این کارشناس درباره شکاف بین کشورهای عربی گفت: در موارد دیگر هم  شاهد شکاف بین کشورهای عربی هستیم. ازطرفی شاهد فقر در کشورهایی چون مصر و سودان هستیم و در آن سو قطر را می بینیم که یکی از  بیشترین در آمدهای  سرانه دنیا را دارد. این موارد موجب شده تا به جای منطقه گرایی اقتصادی منطقه گرایی امنیتی و سیاسی بر خاورمیانه حکمفرما شود. در این بین امنیت خود را بر بازیگران منطقه تحمیل می کند و داشتن قدرت نظامی نیز اهمیت دارد.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

23311

منبع: خبر آنلاین

3 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *