انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چند میلیارد دلار هزینه دارد ؟

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چند میلیارد دلار هزینه دارد ؟


تقریبا هزینه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بیشتر از انتخابات قبلی بوده است، هر چند روند صعودی هزینه‌ها به ویژه در قرن ۲۱ به شدت افزایش یافته؛ به گونه‌ای که میان سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ میزان هزینه نامزدهای برنده انتخابات ریاست جمهوری، تقریبا چهار برابر شده است.

دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نامزدهای نهایی جمهوریخواه و دمکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در کل یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار و به همراه دیگر نامزدها مجموعا ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار هزینه کردند.

معمولا در هر انتخابات ایالات متحده، نامزدی که بیشترین مبلغ را هزینه می‌کند، پیروز می‌شود؛ هر چند این قضیه در سال ۲۰۱۶ درست از آب در نیامد و کلینتون با وجود صرف هزینه ۷۶۸ میلیون دلار یعنی تقریبا ۲ برابر مبلغ ۳۹۸ میلیون دلار ترامپ، از رقیب خود عقب ماند. نکته جالب اینکه مجموع هزینه‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بوده که در واقع کمتر از هزینه یک میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلاری انتخابات ۲۰۱۲ بود که برای نخستین بار در چند ده سال اخیر رخ می‌دهد.

ستاد انتخاباتی ترامپ بودجه یک میلیارد دلار را برای هزینه مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۰ وی هدفگذاری کرده است. این ستاد اعلام کرده که در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ مبلغ ۳۰ میلیون دلار تهیه و کل بودجه مبارزات وی را به ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسانده است.

تارنمای شبکه خبری «وی او ای» نیز در مطلبی با عنوان چرا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پرهزینه‌ترین انتخابات در تاریخ آمریکا خواهد بود؟ نوشت: سناتور مارک هانا در سال ۱۸۹۵ در باره کارکرد سیاست در دوره خود گفته بود: ۲ عامل در امور سیاسی از اهمیت برخوردار است: نخست پول، اما دومی را به یاد نمی‌آورم؛ و با گذشت حدود ۱۲۵ سال از آن هنگام، اوضاع تغییر چندانی نکرده است.

در هر دوره برگزاری انتخابات فدرال آمریکا، نامزدها و حامیانشان میلیاردها دلار برای معرفی خود، رساندن پیام هایشان و بی اعتبار و تخطئه کرده رقیبان و مخالفانشان هزینه می‌کنند. هزینه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، بیشتر از اقتصاد ده‌ها کشور جهان در آن سال شامل لسوتو، بوتان و بلیز بوده است؛ و اگر هزینه نامزدهای عضویت در دیگر نهادها و سازمان‌های فدرال شامل مجلس نمایندگان و سنا به این مبلغ اضافه شود، به رقم کهکشانی حدود ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسید.

بر اساس پژوهش «زاخاری آلبرت» از دانشگاه ماساچوست؛ میان سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۲ هزینه مبارزات انتخاباتی برای عضویت در کنگره پس از تطبیق با تورم ۶۰۰ درصد و هزینه‌های رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

تاکنون ۹ سیاستمدار و مقام برجسته عضو حزب دمکرات شامل سناتور و فرمانداران ایالت‌ها آمادگی خود را برای نامزدی حزبشان در انتخابات آتی اعلام کرده اند و چندین سیاستمدار دیگر این حزب نیز احتمال نامزد شدن خود را مطرح کرده اند. قرار است سومین دور مناظره‌های این ۹ تن به زودی برگزار شود.

2323

منبع: خبر آنلاین

3 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *