رحمانی فضلی: شمارش آرا در انتخابات شورایاری کمتر از یک ساعت بدون تقلب انجام شد/ تلاش وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی

رحمانی فضلی: شمارش آرا در انتخابات شورایاری کمتر از یک ساعت بدون تقلب انجام شد/ تلاش وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در سی و چهارمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته با توافق شورای نگهبان توانستیم ۱۴۰ شهر را به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار کنیم در این دوره از انتخابات مجلس هم تلاشمان را خواهیم کرد با توافق شورای نگهبان ۱۴۰ شهر را به صورت کاملا الکترونیکی برگزار کنیم.

 وی افزود: پیش از این انتخابات شورایاری، انتخابات نظام پزشکی، نظام مهندسی و اتاق بازرگانی را به صورت کاملا الکترونیکی برگزار کردیم و کمتر از یک ساعت بدون تقلب شماره ها را انجام دادیم و نتایج را مشخص کردیم.

وزیر کشور تصریح کرد: امروز در سی و چهارمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی طبق روال گذشته گزارشی از نحوه اقدامات در روند کار مصوبات در ابتدای جلسه ارائه شد و همه گزارشات ارائه شده نشان از پیگیری جدی مصوبات توسط اعضای ستاد است. در این جلسه سامانه قیمت گذاری مطرح شد و ایراداتی نسبت به آن وارد بود , مقرر شد در روند این کار اصلاح قیمت ها به صورت هفتگی در سامانه قید شود.

 وی با اشاره به این موضوع که افزایش قیمت لوازم التحریر در دستور جلسه این هفته بود، گفت: گزارش شده بود که لوازم التحریر قیمت هایش افزایش یافته است و با توجه به آن که سال تحصیلی را پیش رو داریم، مقرر شد ۳۰ میلیون لوازم‌ التحریر توزیع شود و نسبت به قیمت ها کنترل شود و قیمت بخشی از لوازم تحریر را در سامانه قیمت گذاری ها قرار گرفته شود تا شاهد کنترل وضعیت قیمت لوازم التحریر باشیم.

وی با اشاره به پیگیری موضوع گندم در این جلسه گفت: در موضوع گندم بدهی دولت مطرح بود که البته امسال نسبت به سال گذشته روند پرداخت سریع صورت می‌گیرد و این رقم برابر با هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که البته این رقم مربوط به کشاورزان غرب کشور می‌شود. همچنین مقرر شد سازمان برنامه و بودجه این موضوع را پیگیری کند.

وی بیان کرد: دستورالعمل نحوه اطلاع رسانی دادگاه مبارزه با فساد که در جلسه گذشته مطرح شد در آن جلسه کارگروهی تشکیل شد و مقرر شد که دستورالعملی را تعیین کند. این دستورالعمل ها و روندها می‌تواند قدرت بازدارندگی را در مقابله با فساد افزایش دهد، اما باید آثار منفی این نوع اطلاع رسانی و تبلیغات رادرذهن عمومی جامعه کاهش دهیم.

 وی بیان کرد: مدیران ما و دستگاه‌های کشور سالم هستند و در هر سیستمی تعداد اندکی متخلف وجود دارند که همین تعداد اندک هم باید کاهش یابد. این دستورالعمل مطرح و ایرادات و اشکالات آن مطرح شد و قرار شد به جمع بندی برسیم که البته قوه قضاییه هم در این کارگروه قرار دارد تا در اطلاع رسانی و بخش خبر طوری انجام دهیم که به اهداف موردنظر دست یابیم.

وی بیان کرد: یکی از اقدامات مهم در برگزاری الکترونیکی انتخابات احراز هویت است یعنی کسی که پای صندوق رای می‌رود باید کاملاً شناخته شده و قابل شناسایی باشد، در گذشته با تخلفاتی روبرو بودیم اینکه افرادی زیر سن رای پای صندوق می آمدند و گاهی اوقات افراد با شناسنامه افراد فوتی می دادند و همچنین از دیگر تخلف‌ها شاهد این موضوع بودیم که افراد با شناسنامه‌های تقلبی رای می دادند، اما با احراز هویت به صورت الکترونیکی در انتخابات فردی که قصد رای دادن را دارد کمتر از یک ساعت یک دقیقه می تواند مشخصات روشن شود یعنی بلافاصله ارتباط مستقیم با مرکز داده و اطلاعات پردازی ثبت احوال برقرار می‌شود و سوابق افراد سریعاً شناسایی می‌شود و اگر تخلفی صورت بگیرد حتماً سیستم ارائه خواهد داد، با این روش که با موافقت شورای نگهبان انجام شده بود بیش از ۸۵ درصد امکان تخلف را از بین خواهیم برد.

 وی افزود: یکی از روش‌های نهایی که نتوانستیم با توافق شورای نگهبان انجام دهیم شمارش الکترونیک است یعنی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰ شهر را به صورت کاملا الکترونیکی برگزار کردیم و قرار است با توافق شورای نگهبان همچون گذشته در این انتخابات مجلس ۱۴۰ شهر را به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار کنیم.

۲۱۷۲۱۵

منبع: خبر آنلاین

3 ماه ago

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *